Funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustki zlikwidowali nielegalną krajalnię tytoniu

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustki zlikwidowali nielegalną krajalnię tytoniu - ustka24.info

Nielegalną krajalnię tytoniu zlikwidowali funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustki. Zabezpieczono 2 tony krajanki i suszu tytoniowego o wartości 1.3 mln zł

Dodatkowo funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustki zabezpieczyli sprzęt i urządzenia służące do cięcia liści, aromatyzowania tytoniu i jego dystrybucji. Zatrzymano czterech mężczyzn i kobietę, wszyscy są mieszkańcami powiatu słupskiego.

Krajalnia znajdowała się w pomieszczeniu gospodarczym w jednym zabudowań na terenie gminy Kobylnica. Funkcjonariusze Straży Granicznej w Ustce przy wsparciu Centralnego Biura Śledczego Policji ujawnili i zabezpieczyli 1011 kilogramów krajanki tytoniowej i 1159 kilogramów suszu tytoniowego. Gdyby towar został sprzedany, Skarb Państwa straciłby przeszło 1.322 tys. zł. Strażnicy graniczni przechwycili także dwie maszyny do cięcia liści, wagę elektroniczną i urządzenie do aromatyzowania tytoniu. Na poczet kary Straż Graniczna zabezpieczyła również dwa samochody osobowe o wartości 24 tys. zł i przeszło 4 tys. zł gotówki. Przeszukano mieszkania wszystkich osób, znajdując w jednym 50 kartonów, 3 worki z resztkami po liściach tytoniu oraz wałek do cięcia tytoniu.

Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że proceder trwał w tym miejscu od dłuższego czasu, a na rynek trafiło co najmniej 20 ton tytoniu. Organizatorem i szefem grupy był 42-latek z którym współdziałało trzech mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat. Po przesłuchaniu i przedstawieniu im zarzutu popełnienia przestępstwa skarbowego, zostali zwolnieni. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju. Kobiecie nie przedstawiono zarzutu, po przesłuchaniu została zwolniona.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustki pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Przeczytaj również...

Zapraszamy na regaty żeglarskie - VII Memoriał Jana Kołpy - ustka24.info

Zapraszamy na regaty żeglarskie – VII Memoriał Jana Kołpy

W dniach 23-24 września w usteckim porcie morskim odbędą się Regaty Pucharu Polski klasy 420 …

Ustecki ratusz promuje wśród mieszkańców inicjatywę lokalną - ustka24.info

Ustecki ratusz promuje wśród mieszkańców inicjatywę lokalną

Ustecki samorząd przypomina o możliwości realizowania pomysłów ustczan poprzez inicjatywę lokalną –  formę współpracy mieszkańców z …

Zawodniczki Szczypiorniak Ustka wicemistrzyniami turnieju piłki ręcznej - ustka24.info

Szczypiorniak Ustka wicemistrzem Bałtyckiego Festiwalu Piłki Ręcznej

W Ustce odbył się Ogólnopolski Bałtycki Festiwal Piłki Ręcznej dziewcząt o Puchar Burmistrza miasta Ustka. …