250 elewów, kobiet i mężczyzn rozpoczęło służbę przygotowawczą. Druga grupa ochotników przekroczyła w tym roku bramę CSMW, by odbyć czteromiesięczną służbę wojskową.
[ads1]
250 ochotników-elewów służby przygotowawczej (w tym 58 kobiet) z różnych regionów kraju rozpoczęło czteromiesięczne szkolenie, przygotowujące do pełnienia służby w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz w korpusie szeregowych zawodowych.
Komendant CSMW kmdr Robert Kozacki, wręczył uroczyście broń czterem elewom, inaugurując tym samym czteromiesięczne szkolenie. W wystąpieniu inaugurującym komendant życzył elewom wiele wytrwałości w szkoleniu, szybkiej adaptacji do nowych warunków życia oraz spełnienia celów życiowych. Centrum Szkolenia MW otrzymało limit 250 miejsc, który w całości został wykorzystany. Fakt ten potwierdza niesłabnące zainteresowanie tą formą służby.
Pierwszym etapem pobytu kandydatów do służby w NSR będzie trzymiesięczne szkolenie podstawowe. W trakcie tego szkolenia żołnierze poznają budowę i zasady obchodzenia się z bronią, przejdą szkolenie medyczne, saperskie, inżynieryjne, taktyczne i ogniowe. Przygotowano dla nich także zajęcia z obrony przeciwlotniczej, obrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa, ochrony środowiska, wychowania fizycznego, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
W piątek, 30 maja, elewi złożą uroczystą przysięgę wojskową, która odbędzie się w usteckim porcie.
Po zdaniu egzaminów, przystąpią do szkolenia specjalistycznego w 25 specjalnościach wojskowych m.in. z zakresu obsługi stacji radiolokacyjnych, rakiet woda-woda, urządzeń elektrotechnicznych i nawigacyjnych, silników spalinowych, sprzętu łączności, min, trałów i bomb głębinowych, torped czy systemów wodno-paliwowych i powietrznych okrętu .
Okres służby przygotowawczej kończy się egzaminem, który będzie podstawą do ubiegania się o stanowiska służbowe w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Stanowi również przepustkę do ubiegania się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych. Służba przygotowawcza ma charakter całkowicie dobrowolny i dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.
Fot CSMW