Fundacja WWF Polska zaprasza na cykl debat pod nazwą „Bałtyk na skraju wycieńczenia”. Pierwsza z nich odbędzie się 16 września w Ustce.
Debaty odbędą się z udziałem kandydatek i kandydatów do Parlamentu w jesiennych wyborach. Spotkania mają za zadanie przybliżyć lokalnej opinii publicznej pomysły polityków z różnych opcji na rozwiązanie najważniejszych problemów ekologicznych związanych z Bałtykiem i Pomorzem.
Pierwsza debata odbędzie w Hotelu Jantar w Ustce, ul. Wczasowa 14,
16 września 2019 r. w godzinach 10.00 – 12.30.
Bałtyk na skraju wycieńczenia – trzeba działać!
Przełowienie, eutrofizacja czy rosnące zanieczyszczenie m.in. plastikiem to tylko niektóre „choroby” trapiące Bałtyk. Konsekwencje ich „nieleczenia” to problem nie tylko Pomorza, ale całego kraju i jego mieszkańców.
Na szczęście nie jest za późno, aby temu przeciwdziałać. Potrzebujemy pilnego wprowadzenia zmian systemowych, które ochronią Morze Bałtyckie. WWF Polska startuje z cyklem debat, z udziałem kandydatek i kandydatów do Parlamentu w jesiennych wyborach.
- Aktualnie tylko połowa Polaków twierdzi, że Morze Bałtyckie jest zanieczyszczone, a nawet co piąty uważa je za czyste[1]. Jednocześnie, zdecydowana większość Polek i Polaków (79 proc.) jest za wprowadzeniem regulacji w rolnictwie mających na celu ograniczenie zakwitu sinic w Bałtyku.
Z tego wynika, że nie wszyscy wiemy co tak naprawdę dzieje się z naszym morzem. A przecież mamy prawo i powinniśmy domagać się od rządzących ochrony naszego cennego ekosystemu bałtyckiego. Dlatego, w obliczu zbliżających się wyborów parlamentarnych chcemy dać możliwość, politykom i ich wyborcom, dyskusji o przyszłości Morza Bałtyckiego. Niech świadomie podejmują decyzje przy urnie 13 października, wyposażeni w rzetelną wiedzę nt. zagrożeń, z którymi boryka się Bałtyk oraz możliwości ich ograniczenia przez polityków. – mówi Magdalena Zadrąg, Fundacja WWF Polska.
1 Badanie Kantar Millward Brown S.A. dla WWF Polska „Postawy Polek i Polaków wobec polityki ochrony środowiska”. Metoda CATI, N=1000, wrzesień 2018r.
Spotkania mają za zadanie przybliżyć lokalnej opinii publicznej sposoby polityków na rozwiązanie najważniejszych problemów ekologicznych związanych z Bałtykiem i Pomorzem.
Zapraszamy Państwa serdecznie do aktywnego udziału!
Politycy, którzy potwierdzili swoją obecność na poniedziałkowej debacie:
Magdalena Sroka (PiS, nr 7 na liście)
Kazimierz Kleina (KO, kandydat do Senatu)
Marek Toczek (PSL, nr 2 na liście)
Ryszard Kwiatkowski (Lewica, nr 12 na liście)
Marcin Wałdoch (Konfederacja, nr 3 na liście)
Kolejne debaty odbędą się w Międzyzdrojach – 17 września, Kołobrzegu – 18 września, i Gdyni – 3 października.