Użytkownicy Internetu są coraz bardziej wyczuleni na reklamę i nie chcą pozwolić na “wciskanie im” nowych produktów i usług.
Nie oznacza to oczywiście, że płatna reklama przestała działać w ogóle, jednak warto szukać alternatywnych dróg i łączyć ze sobą różne kanały sprzedażowe. Jednym z najbardziej rewolucyjnych jest content marketing, czyli marketing treści – polega na publikowaniu interesujących treści, które powinny dawać użytkownikom jakąś wartość, zupełnie za darmo. Dzięki takiemu zabiegowi, użytkownicy zbliżają się emocjonalnie do marki i obdarzają ją zaufaniem, a zaufanie to solidny fundament to przerodzenia użytkownika w stałego klienta, który dodatkowo poleci usługi i produkty swoim znajomym.
Skąd czerpać tematy do content marketingu?
Decydując się na wykorzystanie content marketingu przyjdzie nam się zmierzyć z zadaniem wyboru tematów do tworzonych treści, które pomaga w pozycjonowaniu strony. Dobieranie ich w ciemno, według własnych przekonań, może zakończyć się wieloma nietrafionymi decyzjami, dlatego warto wykorzystać dostępne narzędzia, które pozwolą znaleźć tematy rzeczywiście angażujące grupę docelową. Poszukiwania warto zacząć od wyboru słów kluczowych, które związane są z marką i prowadzoną działalnością. Na ich podstawie łatwiej będzie znaleźć konkretne tematy, korzystając np. z narzędzia Answer the Public, które wygeneruje listę powiązanych zapytań wpisywanych przez użytkowników w wyszukiwarkę.
Jak tworzyć treści content marketingowe?
Content marketing powinien być przede wszystkim angażujący, dlatego na samym początku warto określić, kto należy do grupy odbiorczej aby łatwiej zidentyfikować ich potrzeby i zainteresowania. Jeśli na przykład sprzedajemy buty do biegania, to grupą docelową są oczywiście biegacze. Interesujące ich treści mogą dotyczyć np. regeneracji pomiędzy treningami, czy doboru butów do biegania. Treści, które są kierowane na precyzyjne grupy odbiorcze cieszą się większym zaangażowaniem, a użytkownik, który stale śledzi artykuły, przywiązuje się do firmy emocjonalnie i darzy ją większym zaufaniem.
W samych tekstach warto skupić się na rozwiązywaniu problemów użytkowników, powinny być też czytelne i podzielone na akapity poprzedzone nagłówkami, szczególnie jeśli treść jest długa. Szczególnie angażujące wśród użytkowników internetu okazują się też infografiki, dzięki którym dużo szybciej mogą zorientować się jakie informacje zawarte są w artykule i w razie zainteresowania przejrzą też resztę artykułu.
Jak dystrybuować content marketing?
Po stworzeniu treści, przyjdzie nam zastanowić się w jaki sposób dotrzeć z nimi do użytkowników, w końcu nawet najbardziej wartościowy tekst nie przyniesie żadnego efektu, jeśli nie trafi do odpowiedniej grupy docelowej. Rozróżnia się trzy kanały dystrybucji treści w Internecie:
Owned Media – własne kanały marketingowe, takie jak blog firmowy, czy profil w social mediach
Paid Media – płatne reklamy, takie jak Google Ads lub Facebook Ads, dzięki którym dotrzemy do precyzyjnej grupy docelowej
Earned Media – to przekaz generowany przez użytkowników, poprzez dalsze udostępnienia. Treść musi być na tyle angażująca i oryginalna, aby osoby do których dotrze z dwóch pierwszych kanałów chciały podzielić się nią ze znajomymi. Jest to najtrudniejszy do wykorzystania, ale najbardziej skuteczny kanał dystrybucji.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Virtual Development – https://www.vd.pl