Czym jest pożyczka społecznościowa?

0
420

Pożyczkę społecznościową oferują osoby fizyczne zazwyczaj w trybie online. Sięgając po pożyczkę w ramach P2P, możemy negocjować jej warunki. Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić osobę, która oferuje nam pożyczenie środków finansowych. Warto sporządzić umowę w celu udokumentowania naszej transakcji. Czy poza tym istnieje pożyczka społecznościowa dla firm?

Pożyczka społecznościowa – definicja

Pożyczka społecznościowa nazywana jest także social lendingiem lub P2P (peer to peer). Oferują ją osoby fizyczne, przeważnie za pośrednictwem internetu. Stanowi alternatywę dla kredytów czy pożyczek pozabankowych np. pożyczki na raty online.

Musimy pamiętać, że jeśli będziemy posiadać złą historię kredytową zarówno kredyt, jak i pożyczka nie zostaną nam przyznane. Wszystko jednak zależy od ostatecznej analizy naszej sytuacji finansowej.

Kto może dostać pożyczkę społecznościową?

Aby osoba fizyczna mogła skorzystać z oferty P2P, wystarczy, że posiada źródło dochodu, z którego będzie mogła spłacić pożyczkę. Dzięki elastyczności pożyczki społecznościowej możemy porozumieć się z pożyczkodawcą zarówno w kwestii okresu kredytowania, jak i wysokości pożyczki.

Z social lendingu mogą skorzystać osoby, które ukończyły 18 rok życia. Ostatecznie to pożyczkodawca zdecyduje, czy przyzna nam dodatkową gotówkę.

Social lending – jak działa i na co możemy przeznaczyć pieniądze?

Pożyczka społecznościowa oferowana jest online przez inwestorów społecznościowych. Zamieszczają oni ogłoszenia o chęci udzielenia pożyczki. Osoby fizyczne reagują na te ogłoszenia lub samodzielnie umieszczają w sieci informacje, że potrzebują pieniędzy. W ten sposób pożyczkodawcy docierają do pożyczkobiorców i odwrotnie.

P2P możemy otrzymać na dowolny cel. Dzięki temu z pomocą dodatkowych środków spłacimy długi lub zaspokoimy inne potrzeby. Aby znaleźć odpowiedniego pożyczkodawcę, należy dokładnie prześledzić zamieszczone w sieci oferty i uważać, aby nie trafić na oszustów.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie sporządzenie umowy pożyczki. Zawarte zostaną w niej nie tylko dane kontrahentów, ale także warunki finansowania. Pamiętajmy, że pożyczka społecznościowa niesie za sobą koszty, które każdorazowo ustalane są z pożyczkodawcą. Te również warto uwzględnić w dokumencie potwierdzającym zawarcie transakcji.

Wady i zalety pożyczki społecznościowej

Social lending nie jest rozwiązaniem dla każdego. Warto poznać plusy i minusy tego rozwiązania, aby świadomie wybrać rodzaj interesującej nas pożyczki. Do zalet pożyczki społecznościowej należą:

  • szybki dostęp do gotówki;
  • pożyczka udzielona na naszych warunkach;
  • brak obowiązku dokonania przelewu weryfikacyjnego;
  • brak obowiązku posiadania pozytywnej zdolności kredytowej
  • pieniądze na dowolny cel, np. inwestycję.

P2P ma jednak swoje wady, a mianowicie:

  • istnieje obawa, że nasze dane trafią w ręce osób trzecich;
  • jeśli nie spłacimy pożyczki na czas, grozi nam spirala zadłużenia;
  • dodatkowe opłaty mogą obciążyć nasz domowy budżet;
  • możemy nieświadomie pożyczyć zbyt wiele jak na nasze finansowe możliwości.

Pożyczka społecznościowa a pożyczka pozabankowa

Rynek pozabankowy oferuje wiele rodzajów pożyczek. Dzięki temu nie musimy od razu decydować się na pożyczkę społecznościową. Popularne wśród pożyczkobiorców są pożyczki pozabankowe. Oferują je liczne firmy, które przychylnie patrzą zarówno na osoby młode, jak i starsze. O pożyczkę możemy wnioskować bez wychodzenia z domu, a gotówkę odbierzemy na kilka sposobów.

Pożyczki pozabankowe mogą dotyczyć zarówno małych, jak i dużych kwot (sięgających kilkudziesięciu tysięcy złotych). Wysokość pożyczki zostanie dopasowana do naszych finansowych możliwości, abyśmy pożyczyli dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Najważniejsze jest jednak to, że pożyczając pieniądze od instytucji finansowej, otrzymamy umowę, która potwierdzi zawarcie transakcji.

Pożyczki społecznościowe dla firm – szybka pożyczka na rozwój działalności

Przedsiębiorcy, którzy szukają finansowania dla własnej działalności, również mogą liczyć na pożyczkę społecznościową. Oferowana jest ona na atrakcyjnych warunkach. Możemy negocjować z pożyczkodawcą zarówno oprocentowanie, okres spłaty, jak i wysokość pożyczki. Co ważne, social lending dla firm dostępny jest bez zaświadczeń, poręczeń i innych zabezpieczeń.

Środki otrzymane w ramach P2P dla firm możemy przeznaczyć na dowolny cel. Pożyczkodawca nie wymaga od nas zbierania faktur czy innych rachunków. Możemy z nim negocjować warunki finansowania.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments