Dlaczego warto trenować żeglarstwo?

0
1283

Żeglarstwo to fantastyczny sport, który nie tylko pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu, ale też wyrabia charakter i uczy nas samodzielności oraz pokory wobec własnych możliwości.

Żeglarstwo należy do tak zwanych sportów bezpiecznych. Oznacza to, że ryzyko kontuzji jest w tym przypadku minimalne i w porównaniu ze sportami siłowymi czy drużynowymi mało realne jest przeciążenie organizmu, czy narażenie go na zagrożenia, które mogą skutkować trwałą utratą zdrowia. To jeden z powodów, dla których warto zainteresować się żeglarstwem, jeśli traktować je jako uprawianie pewnej dyscypliny sportowej. Jednak nie każdy może chcieć traktować żeglarstwo wyczynowo. Jakie zatem zalety ten sport niesie ze sobą dla innych?

Kiedy żeglować?

Przede wszystkim żeglarstwo jest doskonałą zabawą. Aktywne spędzanie wolnego czasu na wodzie, to dla młodego człowieka pozytyw sam w sobie. Zamiast siedzieć w domu przed komputerem, może on spędzić ten sam czas na łódce w kontakcie z wodą oraz otaczającą nas przyrodą. Pierwszy kontakt z przygodą może mieć już miejsce w wieku ośmiu czy dziewięciu lat. Najlepszym czasem na żeglarski start są wakacje, kiedy organizowanych jest wiele półkolonii, kolonii i obozów żeglarskich. To znakomity pomysł na spędzenie wakacji, nawiązanie nowych znajomości. Rodzice nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo pociech, bo pływają w kamizelkach, pod okiem trenera. Z pewnością wrócą z takich wakacji zadowolone, z nowymi umiejętnościami i bardziej samodzielne. Żeglarstwo kompleksowo wpływa na rozwój młodego człowieka. Uczy samodzielności i umiejętności przekraczania własnych granic, poszerza horyzonty. Wszelkie obozy, to świetna okazja do nawiązywania nowych znajomości, również międzynarodowych. Dzieci nie mają problemów z nawiązywaniem nowych znajomości i dodatkowo uczą się języków obcych. Dziecko, które przynajmniej raz do roku spędza choć trochę czasu na wodzie, rozwija w sobie pozytywne cechy, które są bardzo przydatne w życiu dorosłym. Przede wszystkim uczy się trudnej sztuki współpracy.

Nie inwazyjne nawiązanie relacji

Żeglowanie może być praktykowane samotnie, ale sama nauka już nie. Żeby podołać wszelkim zadaniom i obowiązkom, trzeba tutaj współpracy i zgodności wszystkich uczestników. Dziecko nie tylko uczy się kontaktu z rówieśnikami, ale też kształtuje aktywnie narzędzia, które są niezbędne do negocjowania pozycji w danej przestrzeni z dowolną ilością podmiotów. Dzięki temu łatwiej mu będzie w przyszłości rozmawiać z ludźmi i uzyskiwać pewne korzyści, bez brutalnego narzucania swoich racji. Żeglarstwo bowiem uczy nie inwazyjnego nawiązania relacji w demokratycznym i hierarchicznym układzie. Dodatkowo dziecko uczy się także odpowiedzialności. Żeglowanie jest sportem bezpiecznym, ale musi być związane z wysokim stopniem odpowiedzialności, zarówno za samą łódkę, jak i współtowarzyszy rejsu. Oznacza to, że nasze dziecko będzie w tej materii musiało szybko dorosnąć i nabyć cech, które niezwykle pomogą mu w codziennym życiu. Odpowiedzialność za drugą osobę jest bowiem trudną do wyrobienia umiejętnością, a jednocześnie bardzo rzadką i poszukiwaną.

Artykuł został przygotowany we współpracy z  blekitnypiotrus.pl

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments