W pełni nowa i bezpieczniejsza droga DK 21 Słupsk Ustka. Więcej chodników, zatok autobusowych i ścieżek rowerowych.
Rozbudowa drogi DK21 przechodzi do etapu przetargowego. Wszystko dzięki kilkudziesięciu milionom złotych, które dodatkowo trafiły na jej budowę. Łączny koszt jej budowy wyniesie ponad 100 milionów złotych. Pierwotnie przewidziana kwota na ten cel to nieco ponad 40 milionów. W miniony piątek w obecności słupskiego posła Piotra Müllera, który zabiegał o dodatkowe środki, została podpisana decyzja w tej sprawie przez wiceministra infrastruktury Rafała Webera.
– Każda złotówka na rozwój ziemi słupskiej jest bardzo ważna. Cieszę się, że znów przywożę dobre wiadomości, tym razem zwiększone dofinansowanie na rozbudowę Drogi Krajowej nr 21 na trasie Słupsk-Ustka. Nie mam wątpliwości, że ta inwestycja jest bardzo potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców regionu. Rozbudowana droga wpłynie z pewnością na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i zmniejszy korki. Każde takie działanie to kolejny krok w rozwoju naszego regionu i samej ziemi słupskiej – podkreśla rzecznik rządu, poseł na Sejm RP Piotr Müller.
Zakres inwestycji
W ramach podniesionego limitu finansowego na tę inwestycję planowana jest rozbudowa Drogi Krajowej 21 na trasie Słupsk-Ustka, polegająca na dostosowaniu odcinka drogi o długości ponad 13 km do nośności 11,5 t/oś oraz na wybudowaniu:
- ciągów pieszo-rowerowych;
- chodników;
- ścieżek rowerowych;
- 15 lewoskrętów;
- 4 rond;
- 26 zatok autobusowych;
- 2 zatok do kontroli pojazdów wraz z niezbędną infrastrukturą;
- 3 przepustów;
- 5 sygnalizacji świetlnych.
Zamawiający planują zakończenie inwestycji najpóźniej w 2023 roku.
Poprawa bezpieczeństwa
Średni dobowy ruch na Drodze Krajowej 21 na odcinku Słupsk – Ustka to niemal 13 tys. pojazdów na dobę. Dzięki rozbudowie tej drogi z pewnością nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Pojawi się odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości drogi. Inwestycja ta w efekcie wzmocni Drogę Krajową 21 na całej długości przebiegającej przez woj. pomorskie. Dodatkowo umożliwi przemieszczanie się pojazdów ciężarowych o nacisku 11,5 t/oś do drogi ekspresowej S6.
Inwestycja w przyszłość
Celem inwestycji jest poprawa warunków podróżowania i bezpieczeństwa ruchu. Poprawa płynności ruchu, zwiększenie przepustowości drogi, ograniczenie negatywnych oddziaływań na środowisko oraz rozwój terenów przyległych to kolejne korzyści płynące z tego typu inwestycji. Nowoczesne, bezpieczne i dobrze wyposażone drogi to ogromne wsparcie dla regionalnej gospodarki.
– Dzięki dodatkowym środkom na tę drogę zyskamy lepsze warunki dla turystyki oraz lokalnego biznesu. W połączeniu z planowanym na ten rok przetargiem na drogę S6 gwarantuje to znaczną poprawę infrastruktury w naszym regionie – powiedział rzecznik rządu, poseł na Sejm RP Piotr Müller.