Fundament to element budynku, który jest zupełnie niewidoczny na pierwszych rzut oka, ale jego rola jest niezwykle ważna – to na nim opiera się cała konstrukcja i tym samym odpowiada za jego stabilność i wytrzymałość. Z drugiej strony znowu nieodpowiednio dobrane i wykonane fundamenty mogą przyczynić się do pękania ścian i stropów, co w konsekwencji może grozić katastrofą budowlaną. Wybór odpowiedniego rodzaju fundamentów jest więc kluczowy dla każdej inwestycji budowlanej.
Rodzaje fundamentów
Fundament to część budynku, która bezpośrednio styka się z gruntem, a jego celem jest przejęcie obciążenia, jakie generuje cały budynek. Tym samym wpływa on także na równomierne osiadanie obiektu. Aby jednak było to możliwe, to fundamenty muszą być odpowiednio dobrane do każdej inwestycji budowlanej. Z tego powodu rozróżnia się dwa podstawowe i najważniejsze rodzaje fundamentów, czyli pośrednie i bezpośrednie. Każde z nich mają ten sam cel, ale ich zastosowanie zależy o różnych czynników.
Fundamenty bezpośrednie zwane są również płytkimi – przekazują obciążenie bezpośrednio z budowli na grunt. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim ławy, stopy oraz płyty fundamentowe. Ławy fundamentowe to rozwiązanie stosowane najczęściej w przypadku zabudowy jednorodzinnej – są łatwe do wykonania, a także dość tanie. Wśród nich wyróżnia się jeszcze fundamenty betonowe oraz żelbetowe, które różnią się zastosowanym zbrojeniem. Stopy fundamentowe przenoszą natomiast obciążenia punktowe, a płyta fundamentowa ma jednolitą postać i wylewana jest bezpośrednio na plac budowy.
Fundamenty pośrednie, czyli głębokie, przenoszą obciążenia na głębokie warstwy gruntu, co jest konieczne w sytuacjach, gdy stawia się budynek na mniej stabilnym gruncie. Wśród nich wyróżnia się fundamenty podwieszane, podparte i normalne. Fundamenty podparte to na przykład pale żelbetowe, które wbite są w głębsze warstwy gruntu – na tych twardszych i stabilniejszych pokładach opiera się cały fundament. Natomiast inny rodzaj, tj. fundamenty zawieszone, obciążenia budynku przenoszą na podłoże poprzez tarcie wzdłuż tzw. pobocznicy. Fundamenty pośrednie normalne to połączenie elementów podwieszanych oraz podpartych.
Co wpływa na wytrzymałość fundamentów?
Rodzaj zastosowanych fundamentów musi odpowiadać potrzebom konkretnego budynku, a to jest bezpośrednio związane z rodzajem gruntu, na jakim zostanie posadowiony. Aby zastosować fundamenty, które zapewnią mu całkowitą stabilność i wytrzymałość, nawet na problematycznym podłożu, to najlepiej wcześniej wykonać badania geotechniczne – dzięki nim dowiemy się między innymi, jakie są parametry nośne podłoża, jaki jest poziom wód gruntowych, czy gdzie gromadzą się wody opadowe oraz którędy i jak szybko spływają. Taka wiedza jest niezbędna do tego, aby ostatecznie zastosować odpowiednie fundamenty. Rodzaj zastosowanych fundamentów nie jest jedyną ważną kwestią – istotne jest także użycie odpowiednich materiałów, w tym betonu – o czym można dowiedzieć się na stronie https://www.heidelbergmaterials.pl/pl/betoniarnia-jelenia-gora.
Oferta Heidelberg Materials
Bez względu na to, czy planujesz budowę domu, inwestycję komercyjną, czy realizację projektu infrastrukturalnego, kluczowe znaczenie ma wybór partnera, który zapewni materiały najwyższej jakości. Heidelberg Materials stanowi synonim niezawodności i zaufania w branży budowlanej. Nasze wieloletnie doświadczenie, zaawansowane technologie oraz zobowiązanie do zrównoważonego rozwoju, sprawiają, że jesteśmy w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym projektom. Oferujemy szeroką gamę produktów – od kruszyw naturalnych i łamanych, przez betony, aż po specjalistyczne rozwiązania technologiczne. Decydując się na współpracę z Heidelberg Materials, wybierasz nie tylko materiały najwyższej jakości, ale także wsparcie ekspertów, którzy pomogą zrealizować Twój projekt zgodnie z najnowszymi standardami. Zapraszamy do kontaktu i poznania pełnej oferty Heidelberg Materials – razem zbudujemy trwałą wartość na lata.