Jak grać, by się nie uzależnić?

0
525

O tym co zrobić, aby uniknąć uzależnienia od gier wideo.

Współczesne gry wideo to świetna forma spędzania czasu, dostarczająca wielu emocji, rozrywki i możliwości odpoczynku. Człowiek może nie tylko relaksować się, ale również w określony sposób rozwijać, zdobywać wiedzę, kształtować swą osobowość, a nawet zawierać nowe znajomości. Głównym zagrożeniem takiej rozrywki jest jednak uzależnienie. Jak go uniknąć?

Wyznacz godziny grania

Przesadne zaangażowanie się w grę kończy się codziennym, wielogodzinnym siedzeniem przed ekranem urządzenia. W rezultacie wykonywanie innych czynności zostaje zepchnięte na dalszy tor. Od początku ustal więc, kiedy i w jakim wymiarze czasowym dopuszczasz możliwość grania w ciągu doby, kierując się oczywiście zdrowym rozsądkiem. Pomyśl też o tym, by stosować przerwy i nie grać dzień w dzień.

Bardzo istotne jest, by rozrywka ta nie stała się ważniejsza od nauki, pracy, obowiązków domowych i rodzinnych. Musisz być przy tym konsekwentny i uczciwie przestrzegać wyznaczonych przez siebie zasad. Pamiętaj, że brak możliwości skorzystania z konsoli czy komputera nie oznacza, że możesz w tym celu uruchomić smartfon – nawet łamigłówki, klocki, karty czy gry farmerskie graj teraz w formie aplikacji telefonicznych mogą szybko uzależnić.

Znajdź sobie inne zajęcie

Uzależnienie od gier wiąże się niekiedy z brakiem pomysłu na inny sposób spędzania wolnego czasu. Dobrym rozwiązaniem jest więc poszukanie interesujących zajęć, które ograniczą możliwość siedzenia przed komputerem w każdej wolnej chwili. Warto planować swój dzień w taki sposób, by było w nim miejsce zarówno na podstawowe obowiązki, jak i odpoczynek, aktywność ruchową, rozwój intelektualny.

Skuteczną metodą jest na pewno zwiększenie częstotliwości wychodzenia z domu, np. na spotkanie z przyjaciółmi, trening, jakiś kurs związany z zainteresowaniami czy po prostu spacer. Uświadom sobie, że świat wokół daje Ci mnóstwo możliwości – gry komputerowe nie są jedyną opcją na ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Ogranicz zakupy związane z graniem

Jeśli obawiasz się, że możesz być ofiarą uzależnienia od gier wideo, zminimalizuj ilość sprzętów i gadżetów związanych z tym zainteresowaniem. Nie kupuj kolejnych urządzeń, które służyć mają głównie do takiej rozrywki. Posiadanie kilku laptopów, tabletów, konsol czy smartfonów sprawia, że masz wokół siebie na co dzień zbyt wiele obiektów zachęcających cię do tego rodzaju aktywności. Ogranicz także kupowanie zbyt dużej ilości kolejnych gier, które nieustannie pojawiają się na rynku, a także wszelkich dodatków do tytułów czy akcesoriów dedykowanych graczom (joysticki, pady, głośniki, mikrofony, fotele itp.).

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments