Okres wakacyjny sprzyja wysokim temperaturom. To czas relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Upał jednak może się nam dać we znaki i należy pamiętać o tym, że długotrwałe wystawianie się na słońcu, może mieć negatywne oddziaływanie na organizm.
Wpływ upału na organizm
Wysoka temperatura potrafi zakłócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Upał wpływa negatywnie na pracę układu trawiennego, oddechowego oraz układu krążenia. W pewnym zakresie, organizm jest w stanie radzić sobie z wysokimi temperaturami samodzielnie. Największe znaczenie w obronie przed wysokimi temperaturami, mają gruczoły potowe. Rosnąca temperatura, aktywuje gruczoły potowe do zwiększonego wydzielania potu, który z kolei schładza organizm. Podczas dużych upałów, można stracić nawet 12 litrów wody.
Sposoby na radzenie sobie z upałem
Przede wszystkim nie należy wystawiać się na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Jeśli istnieje taka możliwość, w godzinach, w których promienie słoneczne są najbardziej intensywne, należy pozostać wewnątrz pomieszczenia.
Spędzając czas na powietrzu można schronić się na wszelkiego rodzaju zadaszonych tarasach lub altanach. Świetnym rozwiązaniem może być również pergola, która pozwoli na korzystanie z wypoczynku na powietrzu, jednocześnie osłaniając nas od szkodliwego promieniowania.
Nie ulega wątpliwości, że jedną z najbardziej istotnych kwestii jest spożywanie odpowiednio dużej ilości wody. Z uwagi na fakt, iż organizm intensywniej się poci, wzrasta zapotrzebowanie na większą ilość płynów. Przede wszystkim zaleca się spożywanie wody mineralnej. Należy również unikać napojów alkoholowych, gdyż przyczyniają się one do szybszego usuwania płynów z organizmu.
Oprócz samego picia wody, warto nią również schładzać swój organizm. W tym celu można przemywać ręce oraz nogi zimną wodą. Korzystne będą również zimne okłady, które można położyć na przykład na rozgrzanym karku. Takie zabiegi z pewnością mogą przynieść ulgę.
Dużą uwagę należy zwrócić przede wszystkim na ochronę głowy. W czasie upałów, możemy odczuwać bóle głowy. Żeby tego uniknąć należy nosić okrycia głowy, takie jak kapelusze, czapki, czy chusty.
W czasie upałów należy również ograniczyć aktywność fizyczną. Ćwiczenia na świeżym powietrzu są oczywiście receptą na zdrowie, jednak wykonywanie ich w pełnym słońcu, może nieść ze sobą więcej zagrożeń niż pożytku. Jeśli lubimy biegać lub jeździć na rowerze, w okresie największych upałów, powinniśmy realizować swoje pasje rano lub wieczorem, kiedy emisja promieni słonecznych jest mniejsza.
Kiedy przebywamy w domu, warto odpowiednio zadbać o komfort w swoim mieszkaniu. Jeśli jest wiatr, można otworzyć okna i tym samym schłodzić odrobinę temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Jeśli wiatru nie ma, zdecydowanie lepszym pomysłem jest wówczas zamknięcie wszystkich okien oraz zasłonięcie żaluzji lub rolet. Dzięki temu powstrzymamy promienie słoneczne przed dostaniem się do wnętrza pomieszczenia i tym samym wewnątrz będzie chłodniej.
Słońce jest nieodłącznym elementem lata, należy jednak korzystać z niego z głową.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl |