Jak uprawiać funkie?

0
210

Funkie to byliny, które zyskały uznanie ogrodników ze względu na swoje pięknie wybarwione iście. Ich zaletą jest także to, że doskonale nadają się do uprawy w miejscach wilgotnych i zacienionych. 

Gdzie sadzić funkie?

Jak już wspomniano, funkie lubią stanowiska zacienione i wilgotne, o żyznym, dobrze przepuszczalnym podłożu i lekko kwaśnym odczynie. Dobrze czują się w pobliżu oczek wodnych, stawów czy przy murkach.

Niektóre gatunki można uprawiać także w miejscach bardziej słonecznych, jednak nie można wówczas zapominać o obfitym podlewaniu. Korzenie funkii nie tolerują bowiem przesuszenia. Przy słabej wilgotności podłoża roślina ta słabo rośnie lub obumiera. Wybierając stanowisko do uprawy funkii, należy kierować się zasadą: im ciemniejsze liście, tym bardziej zacienione stanowisko.

Zaznaczyć jednak należy, że odmiany, które tolerują stanowiska słoneczne, nie osiągną tak atrakcyjnego wybarwienia liści, jak gdyby rosły w cieniu. 

Pielęgnacja 

Ze względu na duży przyrost liści, funkie wymagają podłoża zasobnego w składniki pokarmowe, dlatego wiosną i latem, do końca lipca, należy je zasilać preparatami wieloskładnikowymi. Jesienią możemy zastosować także obornik lub kompost.

Aby zabezpieczyć glebę przed wysychaniem oraz rozwojem chwastów dobrze jest ściółkować podłoże wokół funkii korą lub żwirem, co jest nie tylko praktyczne, ale także daje doskonały efekt wizualny. Funkie możemy samodzielnie rozmnażać, dzieląc ich kępy. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną lub późnym latem.

Jeśli zdecydujemy się na poddział kępy pod koniec lata, należy pamiętać, aby obciąć przy tym wszystkie liście na wysokość ok.10 cm. Dzięki temu uszkodzona i osłabiona bryła korzeniowa łatwiej poradzi sobie z utrzymaniem części naziemnej.  Tutaj link do dobrej hurtowni ogrodniczej z sadzonkami funkii. 

Choroby i szkodniki atakujące funkie

Funkie narażone są na ataki grzybów powodujących plamistość liści. Aby nie dopuścić do rozwoju grzybów funkie, należy podlewać bezpośrednio do podłoża, nie mocząc liści.

Należy także regularnie usuwać chwasty i opadające jesienią liście. Największą zmorą hodowców funkii są ślimaki, którym ich liście wyjątkowo smakują. Aby utrudnić im żerowanie, należy unikać podlewania funkii wieczorem.

Jeśli jednak inwazja ślimaków jest szczególnie silna, należy zastosować specjalne preparaty je zwalczające. 

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments