Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do koszalińskiego sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko 7 osobom w związku z szeregiem przestępstw narkotykowych, w tym popełnionych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.
Grupa prowadziła swoją nielegalną działalność również na terenie Ustki.
Z ustaleń śledztwa wynika, iż na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego w okresie od co najmniej początku stycznia 2016r. do marca 2017r. działała zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się nabywaniem i przewozem z terenu Holandii i innych państw Unii Europejskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znacznych ilości substancji psychotropowych, środków odurzających, uprawą, przetwarzaniem, dalszą dystrybucją oraz praniem brudnych pieniędzy pochodzących z obrotu narkotykami. Niniejsza grupa zajmowała się również przewozem narkotyków na teren Skandynawii. Ustalona w sprawie grupa przestępcza prowadziła swoją działalność przede wszystkim w Sławnie, Ustce, ale także w Gdańsku i wiązała się ona z obrotem co najmniej kilkudziesięciu kilogramów kokainy, amfetaminy oraz marihuany o łącznej wartości ponad 1 mln. złotych.
Ja ustalono, liderem grupy przestępczej był Krzysztof M., który kierował działalnością grupy i wydawał polecenia pozostałym jej członkom, był on również odpowiedzialny m.in. za zbieranie środków finansowych na zakup narkotyków oraz koordynowanie procesu przewozu, produkcji i dystrybucji narkotyków. W skład grupy wchodzili ponadto Robert Ch., Dariusz K., Tomasz S., Łukasz J., Jerzy Z., Kamil B.
Z dokonanych ustaleń wynika, iż Krzysztof M. zarobione środki pieniężne z przestępstw związanych z narkotykami próbował zalegalizować za pośrednictwem swojej działalności gospodarczej związanej z handlem paliwami.
Krzysztof M. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień; pozostali oskarżeni natomiast przyjmowali różne stanowiska procesowe, część z nich się przyznała, a pozostała część nie przyznała się do popełnienia przypisywanych im przestępstw.
Spośród występujących w sprawie podejrzanych uprzednio karany sądownie był jedynie Tomasz S., który wcześniej został skazany za przestępstwo polegające na uprawie marihuany i który obecnie odbywa karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Wierzchowie.
Wobec Krzysztofa M. w dalszym ciągu stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych oskarżonych aktualnie stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze takie jak dozór policji, zakaz opuszczania kraju czy też poręczenie majątkowe.
Występujący w sprawie oskarżeni to w większości mieszkańcy Sławna.
Za popełnienie zarzucanych przestępstw oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 10.