Jeśli już wyczekujesz, aż rozpocznie się kolejny sezon na prawdziwki i kurki, mamy coś dla Ciebie. Przedstawiamy kalendarz grzybiarza — krótki poradnik dla początkujących grzybiarzy, z którego dowiesz się, czy przypadkiem nie warto… już dziś wybrać się do lasu?
O tym, kiedy możemy mówić o „sezonie na grzyby” decyduje tak naprawdę tylko jedna rzecz — pogoda. To od niej uzależniony jest rozwój owocników — a więc też i to, czy wyprawa do lasu będzie udana, czy może wrócimy do domu z pustym koszykiem.
Większość gatunków, które ostatecznie trafiają na nasze stoły najlepiej rozwija się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Szczególnie ważna jest wilgoć; letnie susze, mimo upalnych temperatur, nie sprzyjają pojawianiu się w leśnej ściółce dorodnych owocników (wręcz przeciwnie!). Nadmierna wilgoć też nie jest dobra — ją preferują grzyby pasożytnicze, na przykład pleśnie.
Co ciekawe — rozwój grzybów w różnych warunkach można obserwować nawet i w domu — jeśli mamy „pod ręką” specjalny growkit do badania rozwoju grzybni. Na czym dokładniej to polega? Więcej na https://shroomsy.pl/growkity/golden-teacher.
Najlepszym okresem w roku dla grzybiarzy jest przełom lata i jesieni — pełnia rozwoju owocników wielu chętnie zbieranych gatunków przypada na wrzesień, a nawet październik. Jednak przy sprzyjającej (to znaczy ciepłej, ale przeplatanej dość obfitymi deszczami) aurze do lasu można wyruszyć już w czerwcu.
Kalendarz grzybiarza — kiedy w lasach pojawiają się najsmaczniejsze okazy?
Oczywiście — poszczególne gatunki grzybów mają bardzo zróżnicowane wymagania, przez co raczej nie pojawiają się w lasach w tym samym czasie. Znów, dużo zależy tu od pogody i warunków, jakie do rozwoju „oferuje” grzybom nasz pobliski las. Jak to wygląda w przypadku najpopularniejszych gatunków?
- Maślaki – rosną od czerwca do października (szczyt: wrzesień); występują głównie pod sosnami (maślak ziarnisty) i modrzewiami (maślak żółty).
- Podgrzybki – rosną od czerwca do listopada (szczyt: wrzesień-październik); występują w lasach iglastych, w towarzystwie świerków i sosen.
- Kurki – rosną od czerwca do listopada (szczyt: sierpień-październik); występują pod dębami, grabami i sosnami.
- Kanie – rosną od czerwca do listopada (szczyt: wrzesień-październik); występują na skrajach lasów iglastych i liściastych.
- Koźlarze – rosną od lipca do października (szczyt: sierpień-wrzesień); koźlarz babka występuje głównie w towarzystwie brzóz, koźlarz czerwony — tylko pod topolą osiką.
- Borowiki – rosną od lipca do października (szczyt: wrzesień-październik); występują w lasach iglastych, liściastych i mieszanych.
- Gąski – rosną od lipca do listopada (szczyt: październik-listopad); występują w lasach iglastych, w towarzystwie sosen.
- Rydze – rosną od sierpnia do listopada (szczyt: pażdziernik-listopad); występują w pobliżu sosen i świerków.
- Opieńki – rosną od września do listopada (szczyt: październik); występują w lasach każdego typu, ale też w… niektórych ogrodach i parkach.
Oczywiście, przez cały sezon — równolegle z naszymi ulubionymi grzybami — rosną też odmiany trujące. Dlatego też przed wyruszeniem do lasu radzimy poczytać, jak rozróżniać poszczególne gatunki, wyposażyć się w atlas grzybów (papierowy lub na telefonie!) — i dowiedzieć się, które odmiany są objęte ochroną (nie można ich zbierać). Przykład? Grzyby halucynogenne, które… jak najbardziej rosną w Polsce — więcej o nich na https://shroomsy.pl/growkity/mckennaii.