Ze względu na przewagę zachowań konsumpcyjnych część z nas wpada w pułapkę zadłużenia i po jakimś czasie ma problem z regularnym spłacaniem zaciągniętych zobowiązań. Z pomocą zadłużonym przychodzi kredyt konsolidacyjny, który nie tylko pomaga unormować zadłużenia, ale także zmniejsza koszty wynikające z posiadania wielu zadłużeń. Jak kredyt konsolidacyjny może pomóc osób zadłużonym?
Kredyt konsolidacyjny – co to dokładnie jest?
Zanim przejdziemy do korzyści, jakie niesie za sobą kredyt konsolidacyjny, warto przyjrzeć się dokładnie, czym on dokładnie jest. Kredyt konsolidacyjny wchodzi w skład kredytu konsumpcyjnego, dzięki któremu możliwe jest połączenie kilku zaciągniętych wcześniej zobowiązań natury finansowej, w jeden dług. Klienci decydują się na wzięcie kredytu konsolidacyjnego, aby zmniejszyć wysokość płaconych comiesięcznie rat. Szczególnie może okazać się to opłacalne, kiedy mamy kilka rodzajów zadłużeń, które wynikają np. z posiadania kredytu hipotecznego, karty kredytowej czy też innych zadłużeń. Jest to również źródło oszczędności, gdyż przy kredycie konsolidacyjnym płacimy jedną prowizję, oprocentowanie i inne koszty, które zostały powiązane w jeden, stały koszty. Należy pamiętać, że ponosimy go tylko raz, a nie jak w przypadku poszczególnych zobowiązań, kilka razy.
Kredyt konsolidacyjny – jak działa?
Kredyt konsolidacyjny łączy w jedno wiele zobowiązań o charakterze finansowym. Dodatkowo w przypadku połączenia zobowiązań, musisz spłacać jednakową stopę procentową oraz wszystkie pozostałe koszty. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu masz możliwość ustalenia jednego terminu spłaty dla wszystkich zobowiązań. Dzięki czemu nie mamy problemu z harmonogramem spłat poszczególnych zobowiązań. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób zadłużonych, gdyż dzięki wydłużeniu okresu spłaty, zostaje zmniejszona comiesięczna rata. W przypadku kredytu konsolidacyjnego możemy dokonać, połączenia następujących produktów finansowych: kredytów hipotecznych, kredytów gotówkowych, kredytów samochodowych, czy kart kredytowych.
Kredyt konsolidacyjny – jak wybrać dobrą ofertę?
Kredyty konsolidacyjne nie są nowym instrumentem bankowym, wchodzą w skład oferty praktycznie każdego banku. Osoby zadłużone, zainteresowane takim rozwiązaniem muszą, wybierać z bogatej oferty wielu podmiotów. Aby znaleźć tę najlepszą ofertę, z pomocą przychodzi porównywarka kredytów konsolidacyjnych, która pomoże w wyborze optymalnej. Musimy pamiętać, aby dostosować nową wysokość raty do naszych indywidualnych możliwości spłaty. Osoby znajdujące się w spirali długów, mają problem z regularnym spłacaniem zadłużeń, dlatego jedna wygodna rata może okazać się dla nich wyjściem z zadłużenia.
Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu konsolidacyjnego?
To bank decyduje, jakie dokumenty musimy wypełnić, aby wnioskować o przyznanie kredyty konsolidacyjnego. Jeden bank będzie wymagał zaświadczenia na własnym druku, a drugi zadowoli się dokumentem wystawionym od pracodawcy. Musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż bankowe formalności oraz czas oczekiwania na przyznanie kredyty konsolidacyjnego, mogą chwilę potrwać. Weryfikacja naszej historii kredytowej i sprawdzenie zdolności jest ważnym kryterium, na mocy którego otrzymamy zgodę. Jednak zanim przystąpisz do podpisania umowy, pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z warunkami, jakie podpisujesz. Bank może próbować nas skusić promocyjnymi ofertami. Wystarczy, że założymy u nich konto, czy zaczniemy korzystać z karty kredytowej. Warto na początku policzyć, jakie poniesiemy koszty z tego tytułu, aby kredyt nie okazał się droższy niż promocyjny, jak na początku zakładaliśmy.
Dlaczego warto sprawdzać RRSO przy kredycie konsolidacyjnym?
Biorąc kredyt konsolidacyjny, warto zwrócić uwagę na RRSO, wskaźnik, który uwzględnia dodatkowe koszty takie jak: ubezpieczenie, prowizję, czy opłatę przygotowawczą. Dlatego niech nas nie zwiedzie oprocentowanie kredytu w wysokości zero złotych, spójrzmy na RRSO, gdyż im niższe RRSO, tym niższy całościowy koszt kredytu.
To zależy czy pomaga. Zanim zdecydujemy się na dany kredyt konsolidacyjny powinniśmy wziąć pod uwagę jaka będzie rata po skonsolidowaniu pożyczek. Jeśli będzie niższa i nie będzie to obciążało naszego budżetu domowego wówczas taki kredyt konsolidacyjny się opłaca. Na pewno jest to dobry sposób na spłacenie długów i poprawę swojej historii kredytowej.