Wśród wielu odmian miodów dostępnych na rynku miód wrzosowy jest bardzo rzadką odmianą. Wynika to z wielu czynników. Pomimo to jest warto uwagi ze względu na swoje nietypowe walory smakowe oraz właściwości, które nie tylko mogą ubogacić smak potraw, ale również wspomóc organizm w walce z różnymi chorobami.
Król miodów
Miód z wrzosu jest dość trudny w wytworzeniu. Proces ten jest bardzo czasochłonny. Jego wyrobem zajmuje się niewiele pasiek ze względu na ograniczoną ilość wrzosowisk. Jego cechą charakterystyczną jest silny aromat prawdziwego wrzosu oraz duża esencjonalność. Ta odmiana miodu została wyposażona w wiele enzymów oraz wolnych aminokwasów przy jednoczesnej niewielkiej ilości witamin, co nie przeszkadza jednak, by miód z kwiatów wrzosu był naszym cichym sojusznikiem w walce o zdrowie i dobre samopoczucie. Ostatnią bardzo charakterystyczną cechą jak na miód jest smak z dużą nutą goryczy i ostrości.
Bogactwo wartości odżywczych
Dostępne na rynku miody wrzosowe mają w sobie spore ilości olejków eterycznych i innych substancji dających w efekcie silny zapach wrzosu. Wśród niewielu witamin jakie zawiera miód wrzosowy znajdują się między innymi A, B oraz B6. Ponadto warto zwrócić uwagę na łatwo przyswajalne żelazo zawierające się w tej odmianie miodu. Inne biopierwiastki znajdujące się wewnątrz tego „króla miodów” to chlor, potas, wapń, fosfor, magnez oraz sód. Jak wiele odmian oferowanych miodów tak i ten jest sojusznikiem w walce przeciw rozwijaniu się bakterii i wirusów w organizmie.
Równa walka z przeziębieniem
Miód z nektaru wrzosowego polecany jest przede wszystkim przy przeziębieniach jako naturalny wzmacniacz odporności. Często zalecany jest również osobom mających problemy z oddawaniem moczu lub przy schorzeniach nerek. Miód przeciwdziała reumatyzmowi, wspomaga trawienie pokarmów i reguluje pracę jelit. Jak wiele odmian miodów także i w tym wypadku pomaga przy chorobach serca. Specjalnością miodu wrzosowego jest również korzystny wpływ na kondycję oczu, a także przeciwdziałanie chorobie Alzheimera. Niektórzy lekarze i dietetycy polecają go również mężczyznom po 40. roku życia jako naturalne przeciwdziałanie chorobom prostaty. To dobry dodatek do diety sportowców i osób uprawiających aktywny tryb życia. Miód pomaga szybciej wrócić do sił i zregenerować zmęczony organizm
Miody wrzosowe znajdują zastosowanie jako składnik kosmetyków: kremów, maseczek wygładzających skórę i przeciwdziałającym powstawaniu zmarszczek. Zapraszamy na https://www.sloikmiodu.pl/miod-wrzosowy.