Multimedialne, usteckie bunkry otwarte – zapraszamy do zwiedzania [ZDJĘCIA]

0
397

Twierdza Ustka9 listopada, w zachodniej części usteckiego portu, na nowo ożyły tajemnicze bunkry zwane Baterią Blüchera.

Bunkry opowiadają o sobie w nowej, multimedialnej odsłonie. Możemy usłyszeć głosy dowódców, którzy kierowali baterią, zobaczymy plany rozbudowy usteckiego portu i poznamy codzienne życie żołnierzy, którzy w Baterii Blüchera służyli. Poznamy także tajemnice, które przez dziesiątki lat skrywano przed mieszkańcami.  Wszystko za sprawą inicjatywy Marcina i Joanny Barnowskich, którzy od 2012 roku zajmują się obiektami. Bunkry to jedna z największych usteckich atrakcji turystycznych. Pierwszego dnia na terenie Twierdzy Ustka pojawiło się kilkuset miłośników dawnej historii miasta.

Bateria Blüchera to najdalej wysunięty na wschód element Wału Pomorskiego. Działobitnie powstały jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. Niemcy przed 1939 rokiem bali się polskiego desantu pod Ustką. Tak bardzo, że wiosną 1939 roku, po zbudowaniu jednej cztero działowej baterii 105 mm rozglądali się, gdzie by tu ulokować drugą, jeszcze potężniejszą. Działobitnie, połączone podziemiami, gdzie ulokowano m. in. pomieszczenia dla około 50 żołnierzy, dobrze zachowały się do dziś.

Baterię nazwano imieniem feldmarszałka Blüchera, związanego ze Słupskiem patrona miejscowego pułku kawalerii. Powstanie pierwszej usteckiej baterii miało związek z tworzonym w pobliżu poligonem artylerii przeciwlotniczej. Na 12 metrowej wydmie – najwyższym wzniesieniu górującym nad plażą – ulokowano działobitnię tak zwanego działa prowadzącego. Ten bunkier ma dwie kondygnacje. Na górnej stała armata kalibru 105 mm. Pośrodku płaszczyzny otoczonej niszami amunicyjnymi zachowało się stalowe gniazdo mechanizmu obrotowego armaty. W dolnej, ukrytej części działobitni, znajdują się schrony dla obsługi, połączone podziemnym korytarzem z bunkrem dowodzenia i kierowania ogniem, na którego górnej platformie stał dalmierz (odległościomierz), dzięki któremu namierzano potencjalne cele.

Każde pomieszczenie ma swoją tajemnicę. Są wirtualne przymierzalnie, gdzie każdy może przebrać się w dowolny wojskowy strój z czasów II Wojny Światowej. Przygotowano również salę mocnych wrażeń z przestrzennymi głośnymi efektami dźwiękowymi np: symulacją ataku bombowego i budzącymi dreszcze filmami o tematyce wojennej. Można zobaczyć również efektowne dioramy, modele przestrzenne bunkra i dotykowe ekrany, które dzięki efektom światło, obraz i dźwięk zaskoczą niejednego zwiedzającego.

Niespodzianką jest ściana z wizjerami. Zaglądając do nich, jak przez dziurkę od klucza widz „odkrywa” na podświetlonych slajdach i ekranie różne sytuacje z codziennego życia w bunkrze.

Zobacz zdjęcia z nowej, usteckiej atrakcji – bunkrów Baterii Blüchera.

 

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments