Tradycyjnie, jak co roku tej jednej nocy nie warto iść wcześnie spać. Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej na tegoroczną Noc Muzeów przygotowała w usteckim Centrum Aktywności Twórczej wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin.
[ads1]
16.05.2015 Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, ul. Zaruskiego 1a:
18.00 – 20.00: Warsztaty „Rainbow Window” – prowadzenie Matthew Bamber
Okno – to główny motyw twórczości Matthew Bambera. Warsztaty skierowane do dzieci, podczas których zostaną wykonane autorskie okna tęczowe. Matthew Bamber pochodzi z Anglii i od początku kwietnia przebywa w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce na rezydencji artystycznej realizując swój fotograficzny projekt. Zajęcia będą tłumaczone na język polski. Liczba miejsc ograniczona.
Wstęp bezpłatny.
Obowiązują zapisy: 59 814 52 95
19.30 – 21.00: Gotowanie z Agatą Bielską: „Żywe kultury – społeczne laboratorium fermentacji”
Projekt, który zapoczątkowany zostanie 14 maja w Ustce, angażujący bezpośrednio mieszkańców miasta. Projekt polega na badaniu możliwość wykorzystania probiotycznych kultur bakterii do tworzenia kultury żywej i zawierania więzi międzyludzkich. Czy bakterie mogą zbliżać ludzi do siebie? Czy bakterie mogą pomóc tworzyć kulturę która nas ożywia i angażuje? Czy działanie probiotyczne bakterii ogranicza się tylko do zdrowia jelit, czy też możemy wykorzystywać je do leczenia i ożywiania całych społeczności? 'Ważne jest, by zrozumieć że fermentacja jest naturalnym fenomenem o zasięgu znacznie szerszym niż praktyki kulinarne. Komórki w naszym ciele mają zdolność fermentacji. Innymi słowy, ludzie nie wymyślili lub stworzyli fermentacji; bardziej prawdziwe jest twierdzenie, że fermentacja stworzyła nas’ – Sandor Ellix Katz Agata Bielska – (1984) artystka wizualna, animatorka kultury, aktywistka kuchenna, inicjatorka działań społecznych, absolwentka ASP w Łodzi (Dyplom z multimediów w pracowni prof. Konrada Kuzyszyna).Laureatka nagrody Prezydenta Wrocławia w 10. Konkursie Gepperta, we Wrocławiu w 2011 roku. Tworzy zarówno video-instalacje, jak i buzujące fermenty. Zajmuje się także malarstwem, performance, sztuką w przestrzeni publicznej. Fascynuje ją kontemplowanie codzienność, proste działania i powtarzalność, która tworzy rytm życia. Uczestniczka ponad 20 wystaw indywidualnych i zbiorowych.
20.00: oprowadzenie po wystawie Tomasza Barana „Spiegel im spiegel” – oprowadza Przemysław Chodań
Tomek Baran urodził się w 1985 roku w Stalowej Woli, mieszka i pracuje w Krakowie. Dyplom uzyskał w 2010 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Wystawy indywidualne jego prac odbyły się między innymi w Bunkrze Sztuki, Galerii AS, Galerii Delikatesy w Krakowie, Galerii MDS we Wrocławiu. Brał także udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. W 2010 roku odbył rezydencję w Montrouge, a w 2012 został laureatem międzynarodowej nagrody Strabag Artaward. Laureat wyróżnienia czasopisma „Art&Business” podczas 10. Konkursu Gepperta (2011). Mieszka i pracuje w Krakowie. Ten młody znakomity malarz, który dał się do tej pory poznać dzięki niezwykłym obrazom nawiązującym do sztuki abstrakcjonistów ekspresyjnych, ukazuje zaangażowanie w coś, z czym malarstwu nie jest po drodze – spektakl, przestrzeń i tymczasowość. Dlatego też ta wrażliwość na przestrzeń oraz poszukiwanie powiązań pomiędzy światłem a kolorem przywodzą na myśl raczej działania Olafura Eliassona, który bada mechanizmy percepcji, angażując widza w swój spektakl, aniżeli statyczne obrazy abstrakcjonistów.
20.00 – 24.00: Galeria Jednego Dnia – Tomasz Keler – wystawa fotografii
Tomasz Keler – społecznik, fotograf, autor krótkometrażowych filmów dokumentalnych poświęconych m.in. problemom osób niepełnosprawnych i działalności organizacji pozarządowych. Na co dzień pracuje w Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku jako doradca ds. formalno-prawnych NGO oraz koordynator projektów społecznych. Fotoreporter i fotoedytor ukazującego się od 2007 roku czasopisma „Kurier Obywatelski”. Autor kilkudziesięciu fotoreportaży społecznych, publikowanych m.in. w NGO.pl, OBYWATELSKI.SLUPSK.PL, PRESTIŻ. Laureat kilku konkursów fotograficznych m.in. Sony World Photography Awards 2012.
20.00 – 22.00 Warsztaty budowania domków szachulcowych – Pracownia Rzeźby i Ceramiki
Warsztaty skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas zajęć będzie można zapoznać się z metodą budowania rzeźby z nakładanych na siebie płatów gliny.
Liczba miejsc ograniczona.
Wstęp bezpłatny.
Obowiązują zapisy: Michał Żesławski, m.zeslawski@bgsw.pl, 530 558 750
20.00 – 21.30 „Film na ulicy” – Pracownia Filmu:
Wieczór otwartej Pracowni Filmu, podczas którego każdy może przyjść i zobaczyć jak wygląda i co kryje pracownia: kamery, lampy, laptopy z oprogramowaniem do edycji filmów i fotografii. Będzie można zobaczyć również etiudy i materiały wideo z warsztatów filmowych. Dzięki zainstalowanej kamerze wyświetlony zostanie obraz przed budynkiem „na żywo”. Wszyscy chętni będą mogli stanąć przed obiektywem i poczuć się przez chwilę jak gwiazdy telewizji. Prowadzący odpowie także na wszystkie pytania dotyczące pracy z kamerą czy montażu.
20.30 „Dźwiękowe improwizacje” Muchozol Turbo i Tutto Svendita
Improwizacja muzyczno-tekstowa w wykonaniu Muchozol Turbo i Totto Svendita.
Muchozol Turbo – Konrad karpowicz, muzyk, poeta, nauczyciel języka angielskiego, poszukiwacz tego, czego znaleźć nie można, a co jedynie może przyjść samo.
Towarzyszenie Totto Svendita. Grażyna Brzozowska – miłośniczka literatury, nauczycielka i aktorka poszukująca różnych form wyrazu w sztuce poprzez język, dźwięk, muzykę i obraz.
21.30 – 23.00 projekt fotograficzny „Mroczny portret nocny” – Pracownia Obrazu i Dźwięku:
Działanie skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas którego będzie można zrobić sobie portret, a następnie przy pomocy wolontariuszy przeobrazić w dowolny sposób w profesjonalnym programie graficznym.
Liczba miejsc ograniczona.
Wstęp bezpłatny.
Obowiązują zgłoszenia: Krzysztof Tomasik, kt@balic-gallery.art.pl, 515 089 686
23.00 Bałtycka Kronika Filmowa
Bałtycka Kronika Filmowa to projekcje filmowe zawierające etiudy filmowe wykonane przez młodych uczestników Pracowni Fotograficzno-Filmowej w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, dokumentacje najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście i regionie, aktualności w BGSW, a także sondy uliczne i inne. Projekcje są częścią projektu realizowanego od 2013 roku. Opiekunami działania są: Krzysztof Tomasik i Adam Mroczek.