Grasz na instrumencie dętym, na gitarze, perkusji, klawiszach? Nieważne ile masz lat, nieważne jak grasz. Zostań członkiem Orkiestry Dętej Ziemi Usteckiej
[ads1]
Pomysł na utworzenie orkiestry w Ustce zrodził się spontanicznie w głowie byłego kapelmistrza Orkiestry Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Muzyk mieszka od wielu lat w Ustce i dostrzegł ogromną „pustkę” po decyzji rozformowania orkiestry wojskowej. Różnego rodzaju wydarzenia czy uroczystości wiele straciły na swojej randze, gdyż odbywają się w ciszy lub co najwyżej przy magnetofonie. Fakt ten przyczynił się do założenia przez grupę młodych ludzi Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Sztuki Alternatywnej i Niezależnej „Orzayka”, którego status przewiduje również założenie orkiestry dętej.
Orkiestry dęte, dawniej kojarzone wyłącznie z orkiestrami wojskowymi czy przyzakładowymi, przeżywają dziś prawdziwy renesans. Miasta, gminy, powiaty szczycą się dziś posiadaniem własnej orkiestry Po pierwsze, z czysto praktycznego punktu widzenia – własna orkiestra zadba o oprawę muzyczną każdej uroczystości: festynów, świąt państwowych, dożynek, ale i może być jednocześnie wizytówką swojej „małej ojczyzny”. Po drugie – mieszkańcy mogą się w niej spełniać, rozwijać swoje pasje, doskonalić umiejętności. Zdarzają się też możliwości występowania poza miastem, gminą, czy powiatem, więc jest przy okazji szansa zwiedzić i poznać nowe miejsca. Zachęcamy do spróbowania swoich sił, bo atmosfera podczas prób, koncertów, czy wyjazdów z orkiestrą jest naprawdę fantastyczna. Poszukiwane są przede wszystkim osoby grające na instrumentach dętych, ale też perkusji, gitarze, czy instrumentach klawiszowych, które miałyby stworzyć sekcję rytmiczną.
Niewykluczone, że przy nowo utworzonej orkiestrze powstałaby też szkoła gry na instrumentach dętych. Granie w takiej orkiestrze docenia coraz więcej osób, zaczynają dostrzegać, że to nie tylko możliwość doskonalenia swoich umiejętności, ale i inwestycja w siebie. Coraz więcej badań wskazuje na to, że trening muzyczny korzystnie wpływa na wczesny rozwój sprawności umysłowej i motorycznej, jest również prognostykiem dobrej sprawności umysłowej w starszym wieku. Gra na instrumentach muzycznych pomaga rozwijać mózg dziecka, nie tylko w czasie treningu, korzyści z regularnego ćwiczenia mogą być odczuwalne również na starość. Wieloletnie granie na instrumencie sprzyja plastyczności mózgu, czyli powstawaniu dodatkowych połączeń nerwowych. Proces ten powoduje opóźnienie spadku sprawności umysłowej towarzyszącej starzeniu się. Duże znaczenie mają zarówno lata praktyki gry na instrumencie jak i wczesny wiek rozpoczęcia treningu. Lekcje muzyki w dzieciństwie są więc dobrą inwestycją na przyszłość.
Nie bez znaczenia, a może nawet najważniejszą kwestią, jest finansowanie działalności tego przedsięwzięcia. Chcemy dotrzeć do serc sponsorów (osób prywatnych, firm, instytucji, samorządów), którzy doceniliby wartość takiej „inwestycji” w przyszłość mieszkańców naszego regionu. Instrumenty muzyczne są niestety bardzo drogie do tego instruktorzy do nauki, materiały eksploatacyjne, akcesoria, stroje czy choćby zwykłe krzesła to nie lada wydatek, przynajmniej w fazie rozpoczynania działalności. Apelujemy więc o zrozumienie i pomoc do wszystkich ludzi dobrego serca doceniających taki pomysł na reklamę naszego miasta i regionu.
Wszystkie osoby zainteresowane zarówno pomocą, jak i wstąpieniem do Orkiestry Ziemi Usteckiej szczegółów dowiedzą się dzwoniąc do Kapelmistrza Zbigniewa Maciąga – tel. 606 853 349.