Projekt budowy mariny żeglarskiej w Ustce wstępnie zatwierdzony przez marszałka

0
441
Projekt Marina Ustka - ustka24.info
Projekt Marina Ustka – ustka24.info

Centrum Żeglarstwa Ziemi Słupskiej w Ustce to jeden z 56 projektów współfinansowanych z funduszy unijnych, które będą realizowane w Województwie Pomorskim w latach 2014-2020.

[ads1]

 

Marszałkowie województwa, Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali w środę Zintegrowane Porozumienia Terytorialne (ZPT) dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych (MOF) woj. pomorskiego.

Łącznie wartość wszystkich inwestycji wyceniono na 770 mln zł. Marina w Ustce ma powstać w latach 2017-2018. Wstępnie projekt wyceniono na 45 mln zł, z czego 7 mln będzie musiał dołożyć ustecki magistrat.

Zgodnie z koncepcją, która jest również elementem strategii rozwoju portu w Ustce, nowy basen przeznaczony dla żeglarzy ma powstać w zachodniej części usteckiego portu.
– Będzie to całkowicie nowy basen, który powstanie w okolicy obecnego basenu węglowego – wyjaśnia Jarosław Teodorowicz, naczelnik wydziału Rozwoju Lokalnego i Integracji Europejskiej Urzędu Miasta w Ustce – Planujemy, że będzie tam mogło cumować około 100 jachtów. Do tego planowane jest również zaplecze dla żeglarzy oraz niewielka kładka, która pozwoli na przejście, nad kanałem łączącym oba baseny.

Urzędnicy z Ustki chcą również, aby tereny wokół mariny zostały przeznaczone pod usługi hotelowe i turystyczne.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa Marszałek województwa Mieczysław Struk powiedział, że poprzez Zintegrowane Porozumienia Terytorialne władze województwa „stawiają na rozwój małych miast”. „Nie tylko metropolia trójmiejska, ale też inne miasta powinny przyczyniać się do rozwoju regionu” – tłumaczył. Zapewnił, że projekty uwzględnione w Porozumieniach „na pewno dostaną unijne dofinansowanie”. Zaznaczył, że samorządy muszą jeszcze przygotować dokumentację i zapewnić wkład własny.

Marszałek Struk przyznał, że negocjacje ws. planowanych przedsięwzięć były trudne. „Na początku samorządy niemal wszystkie środki chciały przeznaczyć na modernizację dróg lokalnych” – dodał. Wyjaśnił, że władze województwa natomiast preferowały projekty w zakresie np. profilaktyki zdrowotnej, energetyki ze źródeł odnawialnych czy podniesienia kwalifikacji zawodowych. „Musimy wreszcie zacząć myśleć o realizacji takich projektów, które rozwiną region i dadzą mu przewagę konkurencyjną na dziesiątki następnych lat” – tłumaczy.

Warto dodać, że Ustka stara się o port jachtowy już od początku lat 90. Najpierw po nadbałtyckich portach morskich krążyła informacja o możliwości budowy marin jachtowych z zewnętrznych funduszy z w ramach projektu Suport Net. Do jego realizacji nigdy nie doszło. Później pojawiła się szansa na marinę w Ustce, ale ostatecznie nowoczesny port żeglarski wybudowano w sąsiedniej Łebie. W 2004 roku w ramach rewitalizacji usteckiej starówki zaplanowano niewielki port dla jachtów w samym centrum kurortu w okolicy stacji ratownictwa morskiego. Również ten pomysł spalił na panewce. Obecnie jachty cumują w Ustce przy nabrzeżu w okolicy kapitanatu lub w kanale węglowym. Dopiero kila late temu pojawił się kontener sanitarny dla żeglarzy.

 

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments