Przelew SEPA, czyli jak zrobić przelew w euro na konto zagraniczne

0
1197

Przelew na konto zagraniczne to ułatwienie w wielu sprawach. Możemy w ten sposób wpłacić zaliczkę w wybranym hotelu lub wesprzeć partnera mieszkającego w innym kraju.

W Unii Europejskiej mamy możliwość tańszego przesyłania pieniędzy pomiędzy bankami na terenie starego kontynentu. Co jest potrzebne do takiego przelewu? Jaki jest koszt przelewu SEPA? Zapraszamy do artykułu.

Co to jest SEPA. Przelew zagraniczny online

SEPA (ang. Single Euro Payment Area) to tzw. jednolity obszar płatności w euro, przygotowany tylko dla tej jednej waluty. Jest to uniwersalny sposób dokonywania przelewów na terenie Unii Europejskiej, ale nie tylko. Płatności za pomocą SEPA można dokonać również w Lichtensteinie, Norwegii, Andorze, Monako, San Marino oraz w Szwajcarii.

Zaletą przelewów SEPA jest przede wszystkim ich niski koszt. W tego typu transakcjach uczestniczą dwa banki, bez tzw. banku pośredniczącego. Koszt takiego przelewu to od 5 do 10 zł, chociaż niektóre banki oferują tę usługę nawet bezpłatnie.

Przelewy SEPA mogą jednak oznaczać dodatkowe koszty. Przelew dokonywany na konto nie prowadzone w euro zostanie obciążony opłatą za przewalutowanie. Tzw. spread każdy bank określa w inny sposób. Warto zwrócić na to uwagę i odpowiednio zwiększyć kwotę wysyłanych za granicę pieniędzy. Pamiętajmy również, że pieniądze wysłane tą metodą na konto obsługiwane w złotówkach, zostaną przewalutowane po kursie danego banku (co może być mniej korzystne niż przewalutowanie w kantorze).

Jeśli więc do przesłania pieniędzy potrzebujemy wziąć kredyt bądź pożyczkę pozabankową (np. na stronie https://askredyt.pl/, powinniśmy powiększyć tę kwotę proporcjonalnie do potrzeb.

Jak przekazać pieniądze poprzez SEPA?

Kiedyś wysłanie pożyczki od rodziny poprzez przelew międzynarodowy wiązało się z szeregiem formalności. Trzeba było pójść do banku, zlecić przelew zagraniczny i czekać od 1 tygodnia do nawet 2 tygodni (w przypadku przelewów międzykontynentalnych). Obecnie, aby zlecić przelew SEPA nie potrzebujemy posiadać konta walutowego – wystarczy w naszym banku wybrać opcję przelewu zagranicznego. Następnie należy wypełnić kilka rubryk:

  • nazwę odbiorcy,
  • adres odbiorcy,
  • kraj wysłania przelewu,
  • numer SWIFT banku odbiorcy,
  • numer rachunku odbiorcy,
  • tytuł płatności,
  • kwotę przelewu.

Na koniec klikamy “wyślij”, wpisujemy kod autoryzacyjny banku i gotowe. Podczas wysyłania powinniśmy dostać również informację o kwocie pobranej prowizji. Odbiór przelewu SEPA zazwyczaj jest darmowy. Z konta odbiorcy zostanie natomiast pobrana opłata za przewalutowanie, czyli spread.

Sesje Elixir, czyli kiedy przyjdzie przelew z zagranicy

Minęły czasy, gdy na przelew zagraniczny klienci banków musieli czekać nawet ponad tydzień. Obecnie przelewy na konto odbiorcy przychodzą już po 24 godzinach od daty wysłania. Transfery pieniędzy w tym samym banku z punktu widzenia klienta odbywają się niemal natychmiast niezależnie od dnia. Natomiast transfery międzybankowe odbywają się w godzinach tzw. “sesji Elixir” od poniedziałku do piątku.

Kiedy przyjdzie przelew? W każdym banku wygląda to nieco inaczej, jednak standardowo banki transferują środki w tych sesjach trzy razy dziennie. Np. Alior Bank w godzinach: 11:00-12:00, 15:00-15:30 i 17:00-17:30., a Bank Millennium 12:00, 15:30 i 17:15. Pamiętajmy jednak że te godziny mogą się zmieniać, dlatego aby się upewnić, powinniśmy sprawdzić to na stronie internetowej naszego banku.

SEPA czy SWIFT – która metoda jest lepsza?

W razie nagłych kłopotów finansowych, gdy zastanawiamy się skąd szybko wziąć pieniądze, to właśnie wysłanie ich przelewem z firmy pozabankowej bądź od rodziny może uratować nas przed problemami. Warto pamiętać o tym, że istnieją dwa sposoby dokonywania przelewu online.

Przelewy SEPA ze względu na bardziej ograniczony zasięg są również mniej popularne. Drugą formą dokonania przelewu międzynarodowego jest SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Taka forma przekazu jest wolniejsza – trwa 3 dni. Klienci banków mogą jednak dopłacić za szybsze przekazanie pieniędzy do innego kraju. Przelew SWIFT nie jest ograniczony tak jak w przypadku SEPA do jednej waluty. Tutaj mamy możliwość wybrania.

W przypadku przelewu SEPA koszty są dzielone między nadawcę a odbiorcę – obie strony płacą prowizję w swoich bankach, natomiast spread opłaca odbiorca. W przypadku przelewu SWIFT koszty mogą zostać pokryte:

  • w całości przez nadawcę (OUR),
  • w całości przez odbiorcę (BEN),
  • przez obie strony (SHA) w taki sposób jak przy przelewie SEPA.

Obie formy przekazania pieniędzy są korzystne w różnych sytuacjach. Jeśli mieszkamy w Europie i chcemy przekazać pieniądze do innego kraju europejskiego – warto wybrać płatność SEPA, która pomimo ograniczeń jest tańsza. Natomiast przelewy SWIFT pozwalają na większą swobodę. Taki przelew możemy wykonać z każdego miejsca na świecie.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments