Rosjanie podglądali ćwiczenia wojsk NATO pod Ustką

0
354
Rosjanie podglądali z powietrza ćwiczenia wojsk NATO pod Ustką - ustka24.info
Rosjanie podglądali z powietrza ćwiczenia wojsk NATO pod Ustką – ustka24.info

Jak podaje Gazeta Wyborcza siły NATO trzykrotnie podrywały swoje myśliwce do przechwytywania rosyjskich samolotów szpiegowskich, które latały nad Ustką.

[ads1]

Według dziennikarzy Rosjanie próbowali zbliżyć się do kilkunastu okrętów NATO ćwiczących w pobliżu Ustki a ramach olbrzymich ćwiczeń BALTOPS 2015.
Według informacji jeden raz rosyjski samolot przeleciał w odległości kilkuset metrów od amerykańskiego okrętu desantowego USS „San Antononio”. Kilka dni później inny rosyjski samolot zwiadowczy miał przelecieć blisko fregaty USS „Jonh Dunham”.
Szpiegowskie naloty wykryte zostały przez Brytyjczyków, którzy do każdej akcji podrywali swoje myśliwce bojowe Tajfun. Samoloty stacjonują w Estonii.

Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

Tegorocznym, nadrzędnym militarnym aspektem ćwiczenia BALTOPS było prowadzenie międzynarodowej połączonej operacji morsko-lądowej w rejonie Morza Bałtyckiego z użyciem sił i środków Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsk Lądowych państw NATO i partnerskich w ramach artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. Głównym jego celem było natomiast zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw NATO oraz państw partnerskich w ramach programu Partnership for Peace (PfP). Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia. BALTOPS jest także ćwiczeniem potwierdzających rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich. Wspólnie z manewrami NOBLE JUMP oraz SABER STRIKE występują jako grupa „Allied Shield” (sojusznicza tarcza), która demonstruje, że członkowie Sojuszu są zjednoczeni w realizacji kolektywnej obrony.

W tym roku w ćwiczeniu uczestniczyli: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Holandia, Kanada, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i USA (w tym także okręty Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO Grupa 1 – SNMCMG-1 i Grupa 2 – SNMCMG-2). Polska Marynarka Wojenna uczestniczyła w ćwiczeniu BALTOPS już po raz dwudziesty trzeci. Zakłada się, że w ćwiczeniu brało udział łącznie ok. 4500 żołnierzy z 14 państw NATO oraz 3 państw partnerskich. W 2015 r. ćwiczenie po raz pierwszy było realizowane bez udziału Rosji.

Zobacz tekst w Gazecie Wyborczej

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments