Wiemy już, jak będą wyglądały prace przy przebudowie i odnowieniu plaży wschodniej w Ustce. To dobra informacja dla mieszkańców i turystów.
[ads1]
Do dyspozycji letników będą prawie cztery kilometry plaży wschodniej i cieszącej się coraz większą popularnością plaży zachodniej.
– Podane przez niektóre media informacje o tym, jakoby plaża w Ustce miała zostać zamknięta, są nieprawdziwe i nierzetelne – mówi Jacek Cegła, naczelnik wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Ustce – W rzeczywistości, realizowane przez Urząd Morski w Słupsku roboty, polegające na budowie tzw. sztucznej rafy, w sezonie letnim będą kontynuowane tylko na 460-metrowym odcinku od „Traktu Solidarności” w kierunku wschodnim. Łączna długość plaż znajdujących się w granicach administracyjnych Ustki wynosi cztery kilometry. Związane z inwestycją utrudnienia mogą więc występować na zaledwie 11 procentach całej długości usteckich plaż.
Inwestycja Urzędu Morskiego rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku. W jej ramach zaplanowana jest budowa progów podwodnych i modułów siedliskowych, odbudowa i budowa zespołu ostróg, przebudowa opaski brzegowej. Podobne prace wykonywane są również w Łebie i Rowach. Dzięki tej gigantycznej i, co tu dużo mówić, nowatorskiej inwestycji, brzeg będzie skuteczniej chroniony przed niszczycielskim działaniem fal. W efekcie, już niebawem, ustecka plaża będzie jeszcze większa i szersza niż do tej pory. A Ustka będzie miała nową atrakcję turystyczną – podwodne rafy.
Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku zapewnia, że firma, która wykonuje inwestycję zrobi wszystko, aby jak najmniej plaży było wyłączone w sezonie letnim.
– Do marca zrobiona będzie opaska brzegowa na odcinku do Traktu Solidarności – wyjaśnia Bobin – Do maja będą nabite pale. Zastanawiamy się również, czy zamiast dwóch pirsów nie zrobić tylko jednego, wschodniego. Na pewno uda się nam oddać cześć plaży wschodniej. To oznacza, że od Traktu Solidarności na wschód aż do falochronu plaża będzie dla wczasowiczów. Niedługo przygotujemy również projekt porozumienia dotyczącego przekazania tej części plaży do miasta na czas sezonu letniego. Będziemy starali się zrobić wszystko, utrudnienia były jak najmniejsze dla wczasowiczów i mieszkańców.
Pamiętajmy o tym, że ustecka plaża od lat spełnia najwyższe normy dotyczące czystości i bezpieczeństwa, czego najlepszym dowodem jest przyznawanie w ostatnich latach „Błękitnej Flagi” – europejskiego certyfikatu jakości. Cieszące się ogromną popularnością wśród turystów usteckie kąpielisko zdobyło również wiele prestiżowych wyróżnień, przyznawanych przez ogólnopolskie media i portale internetowe. To najlepszy dowód na to, że Ustka zawsze była, jest i będzie na fali.