Projekt „kładka nad kanałem portowym” w Ustce otrzymał wyróżnienie I stopnia w konkursie pn. „Najlepsza przestrzeń publiczna województwa pomorskiego”
[ads1]
Podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się dzisiaj w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, wicemarszałek Wiesław Byczkowski wręczył nagrody w konkursie pn. „Najlepsza przestrzeń publiczna województwa pomorskiego”. Zwycięskim projektem został gdyński „InfoBox – Obserwatorium Zmian”.
To już dziewiąta edycja konkursu, który organizowany jest przez Zarząd Województwa Pomorskiego. Do tegorocznej edycji zgłoszono 34 przedsięwzięcia reprezentujące różne skale i formy zagospodarowania przestrzeni. Inicjatywa ma na celu podnoszenie jakości przestrzeniu publicznej, która w znacznym stopniu wpływa na poziom atrakcyjności danego obszaru oraz na komfort życia lokalnej społeczności.
Zwyciężył gdyński projekt „InfoBox – Obserwatorium Zmian”, który został doceniony m.in. za nowoczesną i innowacyjną formę, stworzenie miejsca spotkań oraz znakomite rozwiązanie zagospodarowania przestrzeni śródmiejskiej, spełniające oczekiwania użytkowników w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Ponadto wyróżnieniem I stopnia nagrodzone zostały Miasto Ustka za projekt „Kładka nad Kanałem Portowym” , gmina Kosakowo za „Ogólnopolską Aleję Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie”. Komisja przyznała również trzy wyróżnienia II stopnia, a otrzymały je: gmina Starogard Gdański za przedsięwzięcie „Grodzisko Owidz”, gmina Kościerzyna – „Centrum wsi Kaliska Kościerskie” oraz gmina Puck, na terenie której zrealizowano przedsięwzięcie „Park Kulturowy – Osada Łowców Fok w Rzucewie”.
– Gdyński InfoBox to przykład przemyślanej integracji nowej przestrzeni publicznej z obiektem użyteczności publicznej, dokonanej w trudnej do zagospodarowania części strefy śródmiejskiej – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Kosakowo i Ustka przedstawiły z kolei dwa zupełnie różne, acz bardzo interesujące elementy zagospodarowania obszarów przymorskich – promenadę poprowadzoną na terenie cennym przyrodniczo oraz kładkę pieszą łączącą historyczne centrum z terenami rozwojowymi po przeciwnej stronie portu. Inwestycje w Rzucewie i Owidzu, mimo iż zlokalizowane na obszarach wiejskich, mają znaczenie zdecydowanie ponadlokalne. W obu przypadkach stworzono nowe atrakcje turystyczne w oparciu o walory dziedzictwa archeologicznego. Nowe zagospodarowanie centrum wsi Kaliska Kościerskie stanowi doskonały przykład na to, że również bez wielkich nakładów finansowych można uzyskać interesującą przestrzeń, doskonale wpisaną w kontekst krajobrazowy otoczenia. Gorąco zachęcam do odwiedzenia prezentowanych przestrzeni.