W Ustce trwa II Kongres Współpracy Lokalnej. Jest to kolejne, ogólnopolskie spotkanie samorządów i organizacji pozarządowych poświęcone wzajemnej współpracy pomiędzy tymi sektorami.
[ads1]
Tegoroczne spotkanie objęte jest honorowym patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Związku Miast Polskich oraz Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych Splot.
Tematyka tegorocznego kongresu zbudowana jest wokół Modelu Kontraktowania Usług Społecznych, który powstał w ramach projektu PI „Od partnerstwa do kooperacji” realizowanego przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku w partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim i Gminą Miasto Ustka. Ponieważ w Modelu niezwykle istotne miejsce zajmują partnerstwo i zaangażowanie, jest on tym samym jednym z najnowocześniejszych stylów współpracy stosowanych obecnie w dojrzałych demokracjach i niewątpliwie pierwszym tak całościowym rozwiązaniem w Polsce.
– Głównymi przesłankami w tworzeniu modelu były wyniki badań oraz doświadczenia, które wskazują na to, że dotychczasowy sposób przekazywania zadań nie jest wystarczająco efektywny i – wbrew założeniom twórców Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – w ograniczonym zakresie realizuje zasadę pomocniczości – wyjaśnia Marcin Dadel, ekspert do spraw wypracowania modelu.
Model testowany jest w 17 Jednostkach Samorządu Terytorialnego w kraju, w tym m.in. w Warszawie, Ustce, Gniewie, Ełku, Prusicach i Świnoujściu.
Podczas Kongresu samorządy testujące będą miały okazję zabrać głos w dyskusji nad nowymi rozwiązaniami zaproponowanymi w Modelu oraz podzielić się swoimi doświadczeniami z dotychczasowego przebiegu testowania.
W tym roku na kongresie podczas sesji plenarnej podzielonej na dwa panele: ustrojowy i pozarządowy, poruszone zostaną tematy zlecania zadań, ich jakości i rozliczania w kontekście nowelizacji prawa oraz efektywności ekonomicznej i społecznej. Odbędzie się również szereg paneli dyskusyjnych i warsztatów dotyczących m.in. poszczególnych typów zlecania zadań proponowanych w modelu oraz obszarów, których dotyczą. Opracowane zostaną również wnioski dotyczące niezbędnych zmian w sposobie kontraktowania zadań.