Ćwiczenia Anakonda 2014 na usteckim poligonie – FOTO

0
247

Ćwiczenia "Anakonda 2014" na usteckim poligonie - ustka24.info

Ćwiczenie „Anakonda 2014” weszło w decydującą fazę. Na poligonie w Ustce przeprowadzona została symulowana obrona wybrzeża z faktycznym użyciem przeciwlotniczych rakiet bojowych.

[ads1]

Na plażę w Ustce, z okrętów transportowo-minowych wysadzony został desant morski przeciwnika. Do tej pory w ćwiczeniu „Anakonda-14” prowadzono działania przygotowujące do obrony lądowych i morskich granic kraju przed atakiem nieprzyjaciela. Okręty Marynarki Wojennej stawiały zagrody minowe na spodziewanych trasach przejścia wrogich sił morskich, uniemożliwiając tym samym bezpieczne i niezauważalne podejście sił obcych do brzegu. Poszukując i zwalczając wrogie okręty podwodne i samoloty, okręty chroniły podejścia oraz osłaniały transport surowców do własnych portów. Wszystkie działania sił morskich zmierzały do utrzymania panowania na morzu, co umożliwiało również przyjście drogą morską sojuszniczych sił wzmocnienia. Jak podkreślił zastępca kierownika ćwiczenia ds. działań taktycznych i ogniowych na kierunku morskim kontradmirał Marian Ambroziak „Operacje sił morskich mają kluczowe znaczenie dla obrony granic państwa od strony morza. To właśnie na okrętach i lotnictwie morskim spoczywa ciężar utrzymania bezpieczeństwa własnych linii komunikacyjnych, a tym samym zapewnienia możliwości dostarczania do naszego kraju surowców i materiałów oraz przyjścia sojuszniczych sił wzmocnienia drogą morską”.W tym samym czasie pododdziały wojsk lądowych, w składzie między innymi 1. batalionu zmechanizowanego 7. Brygady Obrony Wybrzeża, zajęły pozycje obronne i dozorowały wyznaczone odcinki wybrzeża morskiego, przygotowując się tym saym do odparcia ewentualnego ataku wroga od strony morza. Czas poświęcony był na przygotowanie pozycji na kolejnych rubieżach obronnych. Zadanie zwalczania wrogich okrętów podchodzących do wybrzeża z żołnierzami desantu postawione zostało przed dywizjonem artylerii samobieżnej 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska. Dywizjony rakietowe 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej odpowiadały z kolei za zwalczanie wrogich samolotów, które po pierwsze usiłowały zdestabilizować i zdemoralizować siły broniące, by następnie wspierać z powietrza operację lądowania desantu na plażę. Główne uderzenie sił desantu przyjęło batalionowe zgrupowanie taktyczne z 7. BOW.

Ostatnie trzy dni ćwiczenia zorientowane są na wykonywanie praktycznych strzelań artyleryjskich i rakietowych. W ich trakcie wojska obrony wybrzeża niszczyć będą zarówno cele w powietrzu jak i na morzu. Samoloty zabezpieczać będą strzelania rakietowe do celów powietrznych, zrzucając specjalne cele pozorne, a okręty Marynarki Wojennej zabezpieczać będą realizację zadań od strony morza. Każde ze strzelań podlega ocenie w zakresie zarówno przygotowania obsługi danego uzbrojenia do strzelania, jak i samego przeprowadzenia uderzenia i jego rezultatów.

Zgodnie z założeniami, ćwiczenie “Anakonda 14” jest operacją połączoną, co oznacza, że na teatrze działań wojennych wspólnie operują, wzajemnie się wspierając, wszystkie rodzaje wojsk. Dlatego też batalionowe zgrupowanie taktyczne na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce podczas działań wspierane jest i z powietrza i z morza. Na jego rzecz działania prowadzą samoloty z 21. Bazy Lotnictwa Morskiego oraz okręty Marynarki Wojennej z 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZDJĘCIA Z USTECKIEGO POLIGONU

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments