Dlaczego warto wybrać się do Ustki?

0
173

Atrakcje turystyczne Ustki każdego roku przyciągają tysiące osób zainteresowanych letnim wypoczynkiem. To niewielkie nadmorskie miasteczko ma sporo do zaoferowania zarówno dla fanów historii i architektury, jak również dla miłośników przyrody. Nieocenione są także walory zdrowotne tego miejsca. Jednym słowem: warto tu przyjechać! I to niezależnie od pory roku!

Ustka to miejscowość turystyczna na Wybrzeżu Słowińskim o powierzchni ok. 10 km2. To właśnie w tym miejscu rzeka Słupia uchodzi do Morza Bałtyckiego. Miasto ma bardzo bogatą historię. Najstarsze dokumenty opisujące Ustkę pochodzą z XIV w.! Ze względu na to Ustka zachwyca turystów wieloma zabytkami, które przez szereg lat kształtowały charakter i atmosferę miasta.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Ustki

W tym sławnym na całą Polskę kurorcie każdy znajdzie coś dla siebie! Atrakcje turystyczne Ustki można podzielić na trzy główne grupy: przyrodnicze, architektoniczne oraz uzdrowiskowe. Niezależnie od tego, jak lubisz spędzać wolny czas, Ustka z pewnością Cię zachwyci i pozwoli się zrelaksować!

Atrakcje przyrodnicze Ustki

Najważniejsza atrakcja w Ustce to bezapelacyjnie rozległa plaża z drobniutkim złotym piaskiem. Jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż Polski. W bliskiej odległości od miasta znajduje się także Słowiński Park Narodowy, w którym możemy podziwiać ruchome wydmy oraz mamy szansę spotkać mewę srebrzystą. Park można zwiedzić pieszo lub na rowerze. Do pieszych oraz rowerowych wycieczek zachęcają także ścieżki przyrodnicze, wytyczone zarówno w samym mieście, jak i w jego najbliższych okolicach. Pobyt wśród dziewiczej przyrody z pewnością pozytywnie wpłynie na nasz nastrój.

Ze względu na swoją lokalizację, Ustka to także idealne miejsce na uprawianie sporów wodnych. Aktywni turyści mogą zdecydować się między innymi na kajakarstwo, żeglarstwo, kitesurfing, windsurfing, flyboard, a nawet na nurkowanie.

Atrakcje architektoniczne Ustki

Wśród atrakcji architektonicznych na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim 19,5-metrowa Latarnia Morskaoraz Port, którego początki sięgają XIV w. W porcie warto zobaczyć obrotową kładkę, służącą jako most pomiędzy przeciwległymi brzegami Słupi. Dzięki swojej obrotowej funkcji umożliwia ona zarówno ruch jednostek morskich, jak i pieszych chcących dostać się na drugą stronę rzeki.

Osoby zainteresowane historią będą pod urokiem Starej Osady Rybackiej, w której pierwsze chaty powstawały już w XI w. Zachowane do dzisiaj budynki w charakterystyczną biało-brązową kratę przypominają miejscowej ludności oraz przyjezdnym gościom o ryzyku podejmowanym codziennie przez rybaków wypływających na łowy. W pobliskim skwerze im. Jana Pawła II znajduje się makieta Osady, przedstawiająca jej wygląd z przełomu XVIII i XIX w.

Oczywiście, należy wspomnieć także o licznych pomnikach ustawionych wzdłuż ulic Ustki. Turyści przybywający do Ustki mogą podziwiać między innymi Pomnik Usteckiej Syrenki, Pomnik Fryderyka Chopina,  Pomnik Umierającego Wojownika, czy też zasiąść na ławeczce Ireny Kwiatkowskiej. Dodatkowo część budynków w mieście ozdobiona jest zachwycającymi muralami związanymi z tematyką morską.

Ustka – walory uzdrowiskowe

Wiele przyjezdnych osób kojarzy Ustkę głównie z jej walorami uzdrowiskowymi. I całkowicie słusznie: Ustka to doskonałe miejsce na poprawę stanu zdrowia. Klimat Ustki bardzo dobrze wpływa na stan osób cierpiących na choroby reumatologiczne, ortopedyczno-urazowe, kardiologiczne, górnych i dolnych dróg oddechowych oraz endokrynologiczne. Wystarczy kilka dni wśród czystego usteckiego powietrza, aby poczuć poprawę! W Ustce działają cztery sanatoria, w których osoby chore mogą skorzystać z specjalistycznych zabiegów uzdrowiskowych, takich jak chociażby kąpiele lecznicze, elektroterapia, akupunktura, czy też krioterapia. Dodatkowo w Parku Usteckich Stoczniowców znajduje się ogólnodostępna tężnia solankowa, która potęguje dobroczynne działanie zdrowotne nadmorskiego powietrza.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments