Galeria Jednego Dnia – Faktory pamięci – Wojciecha Mendzelewskiego

0
95

Zapraszamy do Centrum Aktywności Twórczej w Ustce na wernisaż prac w ramach Galerii Jednego Dnia pod tytułem ” Faktory pamięci”  Wojciecha Mendzelewskiego. Wernisaż odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 17:00. Wystawa potrwa do 27 kwietnia. Wstęp wolny

Pamięć jednostki funkcjonuje w sposób świadomy lub nieuświadomiony w powiązaniu z pamięcią zbiorową poprzez przywoływanie i interpretację minionych wydarzeń i doświadczeń, kształtuje naszą tożsamość, teraźniejszość i ma wpływ na przyszłość.

Niepamięć na równi ze wspominaniem jest czynnością społeczną, osadzoną w ramach świadomości, czyli „strukturach społecznych, które jednoczą nasze myślenie i dzięki którym (nie) dokonują się rekonstrukcje [przeszłości]”

Celem prezentacji jest postawienie pytań dotyczących pamięci /niepamięci, w aspekcie indywidualnym, zbiorowym, społecznym i kulturowym. Czy lepiej jest pamiętać czy zapomnieć? – to pytanie, obecnie, coraz częściej nam towarzyszy. Pamięć miejsc, zdarzeń, pokoleń. Dialog. Pamięć indywidualna. Pamięć zbiorowa. „Kultura pamięci”

A może wygodniej i łatwiej nie pamiętać… A jeśli trudno nie pamiętać… nie zapomnieć…

Obecna aktywność, tempo funkcjonowania współczesnego świata, szum informacyjny powodują, że stajemy się uniewrażliwieni na przejawy doświadczeń, faktory pamięci.

Przywołując słowa J. Assmanna …pamięć kulturowa koncentruje się na takich punktach z przeszłości, które z czasem krystalizują się jako „figury symboliczne”, na których „opiera się nasza pamięć”. Dlatego przestaje ona być nierzeczywista, staje się natomiast rzeczywistością, która ma siłę normatywną i sprawczą w życiu społecznym

Wojciech Mendzelewski – urodzony w 1969 r. w Lublinie. Absolwent IWA UMCS w Lublinie. Dyplom w pracowni rzeźby prof. Sławomira Mieleszko w 1994 r. Doktorat na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w 2007 r.

Od 1997 r. pracownik dydaktyczny w Zakładzie Rzeźby Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. W latach 2009-2012 adiunkta w Zakładzie Rzeźby i Ceramiki prof. Adama Myjaka na WA UMCS w Lublinie. Obecnie adiunkt w Zakładzie Rzeźby i Technik Szklarskich dr hab. Ireneusza Wydrzyńskiego. W latach 2006-2007 Asystent na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie. Od maja 2010 roku Prezes ZPAP Okręgu Lubelskiego. W dorobku artystycznym 21 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu pokazach zbiorowych sztuki w kraju i zagranicą. Autor kilkudziesięciu rzeźb plenerowych: Inowrocław, Jaworzno, Józefów, Mrągowo, Puck, Lublin. Uczestnik i laureat wielu konkursów rzeźbiarskich.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments