Jak porządek w biurze wpływa na wydajność i zdrowie pracowników

0
108

Biuro jest wizytówką firmy i tego świadomy jest każdy przedsiębiorca. Jednak czy wiedzą oni, że czystość w biurze może stanowić istotny czynnik wydajności oraz zdrowia pracowników? Sprawdź, jak porządek wpływa na zatrudnionych i popraw klimat w swojej firmie.

Dlaczego czystość wpływa na efektywność pracy?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – zachowanie zasad ergonomii pracy i dobra organizacja otoczenia pozwala zaoszczędzić czas, który często niepotrzebnie przeznacza się np. na szukanie jakiegoś dokumentu. To wpływa na obniżenie wysiłku pracownika, jednocześnie zwiększając jego koncentrację, a co za tym idzie również wydajność.

Czyste i higieniczne wnętrze pozwala skupić się na obowiązkach i wzmaga kreatywność, a tzw. dystraktory, czyli czynniki przeszkadzające w zebraniu myśli, wprowadzają niepotrzebny chaos. Do takich dystraktorów zaliczyć można np. zalegające na biurkach dokumenty, stosy niepotrzebnych kartek czy rozrzucone przybory do pisania. Zacznijmy więc od uprzątnięcia na własnym biurku – materiały potrzebne w danym momencie zostaw pod ręką, natomiast resztę umieść w dokładnie opisanych teczkach lub segregatorach.

Regularne sprzątanie – jak się do tego zmotywować?

Skoro już wiadomo, że czystość wpływa na pracę i efekty osiągane przez przedsiębiorstwo, trzeba zdecydować się na sposób utrzymania porządku. Nie zawsze istnieje możliwość robienia tego samemu, po lub w trakcie działania biura. Tu z pomocą przychodzą firmy oferujące profesjonalne usługi sprzątające, których przykładem jest Czysty Efekt. Współpraca niesie za sobą wiele zalet, ponieważ nie tylko nie musimy martwić się zakupem sprzętu i środków chemicznych, ale też sami decydujemy o dniach czy porze sprzątania i możemy wybrać pakiet działań odpowiadający naszym potrzebom.

Wszystkie usługi sprzątające zawierające się w ofercie, wraz z cennikiem, znajdziemy na stronie internetowej: https://czystyefekt.pl. Zatrudnienie fachowców daje pewność, że biuro będzie odpowiednio przygotowane na wizytę ważnych kontrahentów, a środowisko pracy higieniczne, pozwalające na efektywną pracę.

Wpływ na zdrowie

Praca w zanieczyszczonym środowisku może mieć również wpływ na zdrowie pracowników, a im większa absencja, tym gorsza efektywność firmy i, co za tym idzie, gorsze wyniki finansowe. W biurze pracuje kilka, a czasem nawet kilkadziesiąt osób, więc infekcje i wirusy rozprzestrzeniają się w bardzo szybkim tempie. Wzmagają to zarazki znajdujące się na niedezynfekowanych sprzętach i narzędziach biurowych oraz meblach. Zła jakość powietrza to natomiast czynnik mogący powodować reakcje alergiczne, a także astmę.

Bardzo ważne jest wstawienie do biura roślin – filtrując one powietrze przez produkcję tlenu i wchłanianie szkodliwych substancji. Pomocne i niewymagające częstej opieki są: draceny, paprotki, zielistki czy różne odmiany aloesu. Ich obecność w pomieszczeniu doda trochę domowego klimatu, a zieleń liści poprawi atmosferę.

Znając pozytywny wpływ czystości na efektywność i zdrowie pracowników, zadbajmy, by sprzątanie firm stało się jednym z podstawowych elementów, a wyniki finansowe na pewno wzrosną.

Zostaw swój komentarz na Facebooku