Koszty życia w Niemczech – sprawdź, zanim wyjedziesz

0
539

Wysokość kosztów utrzymania w Niemczech zależy od regionu, w którym się mieszka. We wschodnich landach wynajem mieszkania kosztuje znacznie mniej. Niższe niż w zachodniej części kraju okazują się też comiesięczne opłaty. Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć, mieszkając i pracując w Niemczech?

Żywność i środki czystości

Ceny żywności są nieco wyższe od tych, do których przywykliśmy w Polsce. Za pewne produkty trzeba jednak zapłacić aż dwa razy więcej. Jest tak na przykład w przypadku jabłek. W Niemczech żywność najtaniej można kupić w dyskontach i supermarketach, takich jak Kaufland, REWE, Lidl czy Aldi. Najwięcej za zakupy zapłaci się w sklepikach osiedlowych i na targach. Chleb kosztuje 1,30 euro, litr mleka – 0,7 euro, a kilogram ziemniaków – 1 euro. Środki czystości mają ceny zbliżone do polskich. Przykładowo za szampon należy zapłacić 2,5 euro. Tańsza jest natomiast pasta do zębów – tylko 0,8 euro.

Wybierając się na dwudaniowy obiad w niemieckiej restauracji, trzeba liczyć się z kosztem 14-30 euro. Taniej można zjeść w stołówkach pracowniczych – już za 7 euro.

Mieszkanie i opłaty

Oprócz żywności i środków czystości, wynajem mieszkania jest jednym z podstawowych kosztów życia w Niemczech. W niektórych dużych koncernach zakwaterowanie zapewnia pracodawca (lub płaci za nie częściowo). Z podobnym udogodnieniem wiąże się praca opiekunki w Niemczech. W większości przypadków mieszkanie trzeba jednak opłacać samodzielnie. We wschodniej części kraju wynajem jednopokojowego mieszkania o powierzchni 30m2 to wydatek rzędu 350-750 euro. Znacznie drożej jest w zachodnich landach i w dużych miastach. Cena często zależy też od standardów lokum. Oprócz pokrycia kosztów najmu trzeba przygotować się również na opłaty za media i internet. Wywóz śmieci kosztuje od 21 do 33 euro miesięcznie. Wysokość miesięcznych opłat za prąd i wodę zależy od zużycia i regionu. W Lipsku za prąd zapłaci się 50-70 euro miesięcznie. Obowiązuje też stała opłata przesyłowa wysokości 75 euro rocznie.

W przypadku wcześniej wspomnianych branż takich jak opieka nad starszymi w Niemczech osoba zatrudniona za pośrednictwem agencji, ma zapewnione nie tylko zakwaterowanie, ale i wyżywienie. W związku z tym koszty życia w Niemczech mogą być znacznie mniejsze. Jeżeli interesuje Cię takie rozwiązanie, pozwalające na dużą oszczędność, oferty pracy dla opiekunek w Niemczech znajdziesz na stronie https://laxocare.pl.

Transport i rozrywka

Ceny benzyny i tankowania najwyższe są na autostradach i stacjach w pobliżu tras przelotowych. W innych przypadkach za litr paliwa płaci się średnio 1,55 euro. Nasi zachodni sąsiedzi niestety nie zachęcają do podróżowania transportem publicznym. Ceny biletów autobusowych i kolejowych mogą być 2-4 razy wyższe niż w Polsce. W Niemczech więcej płaci się też za rozrywkę. Przykładowo cena jednego biletu do kina jest dwukrotnie wyższa niż w naszym kraju.

Liczba Polaków pracujących w Niemczech wskazuje, że koszty życia za zachodnią granicą nie są aż tak uciążliwe, by zniechęcały do wyjazdów. Nasi sąsiedzi oferują kilkukrotnie wyższe zarobki, co motywuje emigrantów. Innym powodem wyboru tego kraju jest również bliskość Polski. Przed wyjazdem zapamiętaj: niezależnie, czy interesuje Cię praca opiekunki w Niemczech, czy też zatrudnienie w branżach takich jak budownictwo, medycyna albo przemysł, przygotuj się na to, jakie wydatki możesz ponieść podczas pobytu z zachodnim kraju. Dzięki tej wiedzy zyskasz odpowiednie finansowe zabezpieczenie i uchronisz się przed nagłym brakiem gotówki.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments