Modernizacja oświetlenia – jak uzyskać dofinansowanie na oświetlenie LED

0
512

Modernizacja oświetlenia jest obecnie jednym z najłatwiejszych i najbardziej popularnych sposobów na znaczące zmniejszenie zużycia energii i podjęcie lepszej polityki środowiskowej.

Bez względu na to, czy przeprowadzi ją wewnątrz swoich zakładów mała firma produkcyjna, duże przedsiębiorstwo, zarządca budynków użyteczności publicznej czy gmina stawiająca na rozwój ekologicznych inicjatyw, korzyści zarówno dla środowiska jak i tych ponoszących koszty związane ze zużyciem energii są niepodważalne. Najczęstszym wyborem w projektach modernizacji oświetlenia padają oczywiście lampy LED, które przy dobrze skonfigurowanym ustawieniu mogą generować oszczędności rzędu kilkudziesięciu procent w stosunku do standardowego zużycia energii. Same modernizacje oświetlenia są jednak kosztowne. Jak uzyskać dofinansowanie na oświetlenie LED?

Koszty finansowania modernizacji oświetlenia

Pozyskanie dodatkowych środków i dofinansowania na modernizację oświetlenia zawsze poprzedzone jest przygotowaniem solidnego projektu uwzględniającego nie tylko skalę i koszty samej modernizacji, ale też przede wszystkim aspekty ekonomiczne i ekologiczne sprawiające że Unia Europejska, organizacje państwowe czy prywatni inwestorzy będą chcieli włożyć swoje środki w finansowanie tego typu inicjatywy. W większości przypadków kluczowe znaczenie ma wpływ modernizacji na środowisko i promowanie pozytywnych zmian w kierunku eliminacji szkodliwego wpływu człowieka na otaczające ekosystemy.

Dofinansowanie na modernizację oświetlenia z budżetu Unii Europejskiej

Najbardziej logiczną drogą pozyskiwania dofinansowania na modernizację oświetlenia wydaje się być obecnie Unia Europejska, która regularnie wspiera środkami finansowymi zarówno gminy, jak i indywidualne przedsiębiorstwa i małe firmy dla których zmiana na lepsze, bardziej energooszczędne oświetlenie LED oznacza sposób na rozwój własnej działalności. Projekty przygotowane w celu starania się na dofinansowanie rozwoju przedsiębiorstwa ze środków Unii Europejskiej powinny być oparte o audyt oświetlenia i realne możliwości poprawy zużycia energii poprzez modernizację i wybór oświetlenia LED.

Bardzo ważnym źródłem dofinansowania do inwestycji w lepsze, bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska oświetlenie LED są też wszelkiego rodzaju programy ogólnopolskie i lokalne, z których każdego roku korzystają zarówno duże miasta, jak i małe gminy. Kapitał na modernizację oświetlenia może zostać przyznany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), udzielający pomocy na modernizację oświetlenia ulicznego, drogowego oraz oświetlenia przestrzeni publicznych. Pomoc ta udzielana jest w formie preferencyjnych kredytów, których spłacenie staje się stosunkowo proste biorąc pod uwagę jak spore oszczędności przynosi samo przeniesienie się na bardziej energooszczędne oświetlenie. Tego typu pomocy udzielają dziś także fundusze wojewódzkie oraz regionalne programy operacyjne dedykowane do pojedynczych miasteczek i gmin.

Programy dofinansowania dla modernizacji oświetlenia

Obok programów państwowych i unijnych, które dedykowane są przede wszystkim do gmin i miast pragnących zmodernizować oświetlenie w swoim regionie, na rynku istnieje dziś wiele organizacji krajowych i europejskich wspierających rozwój inicjatyw ekologicznych w przedsiębiorstwach. Jednym z tego typu programów jest program Polseff opracowany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i promujący poprawę efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach.

Na wsparcie projektów modernizacji oświetlenia do nowoczesnego oświetlenia LED często decydują się także same firmy dostarczające energooszczędne rozwiązania na rynek. Dobrym przykładem jest tu program ESCO, którego założeniem jest wspomożenie finansowania modernizacji oświetlenia zarówno dla firm i większych przedsiębiorstw, jak i miast i gmin. Zgodnie z jego założeniami, zakup i modernizacja oświetlenia pokrywane są przez fundusz, a koszty wymiany zwracane są z wypracowanych za pomocą modernizacji oszczędności. Inicjatywa ta pokazuje doskonale korzyści ekologiczne płynące z wybierania przyjaznych środowisku rozwiązań, ale jednocześnie motywuje do podejmowania się modernizacji firmy, które nie mogły sobie na to finansowo pozwolić. Ostatecznie początkowy koszt inwestycji może być dla firmy zerowy, a fakt że ktoś chce pokryć go w ich imieniu świadczy najlepiej o tym, że inwestycja w modernizację oświetlenia jest jak najbardziej opłacalna.

Białe certyfikaty a dofinansowanie na modernizację oświetlenia

Ostatnim ciekawym sposobem na uzyskanie wsparcia finansowego w celu modernizacji oświetlenia LED jest postaranie się o uzyskanie białego certyfikatu, czyli formalnego potwierdzenia zgodności stosowanych przez firmę rozwiązań z wymaganiami Ustawy o Efektywności Energetycznej. Standardowo certyfikaty te potwierdzają jedynie taką zgodność, jednak od pewnego czasu na rynku działa także program dofinansowania dla firm, które chciałyby podjąć działania prowadzące do zwiększenia własnej efektywności energetycznej poprzez wymianę oświetlenia na znacznie wydajniejsze oświetlenie LED, ale jednocześnie nie mogą pozwolić sobie na to ze względów finansowych.

Dzięki istnieniu wielu różnych programów dofinansowania do modernizacji oświetlenia coraz więcej gmin, miast i przedsiębiorstw decyduje się dziś na zastosowanie nowoczesnego oświetlenia LED i zmniejszenie kosztów energii elektrycznej przy jednoczesnej minimalizacji negatywnego wpływu własnej działalności na środowisko. Różnorodne organizacje robią wszystko, by wesprzeć tych, którzy decydują się na wywieranie pozytywnego wpływu na otaczające ich ekosystemy i jako firma warto zainteresować się ich ofertami – modernizacja oświetlenia może okazać się mniej kosztowna, niż początkowo zakładano, a oszczędności przez nią wygenerowane mogą znacząco przekroczyć pierwotne oczekiwania.

Szukasz pomocy w uzyskaniu dofinansowania oraz firmy, która zajmuje się modernizacją oświetlenia? Skontaktuj się z Luxon LED.

Zostaw swój komentarz na Facebooku