Najpopularniejsze gatunki Whisky. A jaki jest Twoj?

0
195

Whisky uważana jest za napój szlachetny, którego picie jest sztuką samą w sobie. Odpowiednie szkło, temperatura, ilość w kieliszku i dodatki to tylko najważniejsze elementy z whiskowego savoir vivru. Jak więc pić whisky, by nie popełnić faux pas?

Gatunki whisky

O tym w jaki sposób i w jakim szkle pijemy whisky w głównej mierze decyduje jej gatunek. Za najbardziej szlachetny uznaje się single malt. To whisky produkowana z jednego słodu, w jednej destylarni i w jednej beczce po bourbonie, porto lub maderze. Minimalny okres leżakowania to 3 lata, ale za naprawdę dobre, uznawane są te, które leżakują powyżej 10 lat, np. Aberfeldy, Bushmills. Mają charakterystyczny bursztynowy kolor i bogaty smak.

Whisky typu blended są znacznie popularniejsze. To trunki produkowane z mieszanki kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu single malt z różnych destylarni. Czasami dodaje się do niej whisky grain (zbożową) produkowaną na skalę przemysłową. Odrębnym gatunkiem jest bourbon, czyli amerykańska whisky produkowana z kukurydzy. Każdy z tych gatunków należy pić w odmienny sposób.

Whisky Single malt

Ten gatunek charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem wydobytym z beczki podczas wieloletniego leżakowania. Ten czas pozwala także nabrać jej mocy, która wynosi ponad 50% alkoholu. Single malt powinno się pić stopniowo, małymi łyczkami powoli przyzwyczajając się do intensywności jej smaku. To właśnie ze względu na tę intensywność niektórzy dodają do whisky malt wodę mineralną. I nie ma nic w tym zdrożnego pod warunkiem, że jest to woda źródlana i dodana w minimalnych ilościach pozwalających rozcieńczyć stężenie alkoholu i wydobyć substancje lotne. To właśnie ze względu na nie whisky typu malt powinno się pić w kieliszkach w kształcie tulipana.

Whisky Blended

To najbardziej popularne gatunki i bez obaw można powiedzieć, że trafiły „pod strzechy”. Najczęściej są to 3-letnie whisky o bardzo intensywnym smaku alkoholu, dlatego można je pić z różnymi dodatkami. Najbardziej popularny zestaw to whisky, cola i kostki lodu. W USA obowiązkowo whisky z wodą i lodem. Dobrym dodatkiem do blenda jest woda z sokiem z cytryny. Ten rodzaj trunku najczęściej podaje się w niskich, okrągłych szklankach z grubego szkła lub kryształu. Bez względu na sposób podania whisky zawsze należy pić powoli i odkrywać jej składowe smaki.

Artykuł przygotowano na podstawie materiałów zawartych na Alkohol-online.pl/21-whisky

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments