Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ZSOiT w Ustce

0
762

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to niewątpliwie niezwykłe wydarzenie, dlatego też uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce przygotowywali się od dawna, aby uczcić je w sposób uroczysty i wyjątkowy.

Służyć temu miała organizacja uroczystości i imprez związanych z upamiętnieniem wydarzeń i postaci historycznych oraz polskich tradycji. Niektóre z imprez zostały zaplanowane już w ubiegłym roku szkolnym i były przygotowywane przez wiele miesięcy. Listopad 2018 roku miał być ukoronowaniem trudu uczniów i nauczycieli i okazał się niezwykle bogaty w imprezy o charakterze kulturalnym, ale także sportowym , a nawet kulinarnym.

Obchody stulecia odzyskania niepodległości rozpoczęły się w ZSOiT już w dniu 7 listopada , kiedy to w szkolnej auli odbyła się uroczystość związana z uczczeniem tej wyjątkowej rocznicy w naszej historii. Uczniowie ,pod kierunkiem nauczycieli: p. Magdaleny Wróblewskiej – Majchrowskiej, p. Sylwii Cur – Kowalczyk ,p. Edyty Łepkowskiej i p. Andrzeja Gałata, przygotowali spektakl słowno – muzyczny związany z wydarzeniami lat 1914- 1918.

Przywołali w nim najważniejsze wydarzenia historyczne, postaci bohaterów narodowych, pieśni patriotyczne, teksty poetyckie, fragmenty wspomnień oraz współczesne teksty i melodie nawiązujące do tamtego okresu., a także skłaniające do refleksji jak ważna jest dla nas niepodległość.

W spektaklu wystąpili uczniowie klasy II LoT: Laura Sutowska, Oliwia Budka, Jakub Komendo, Łukasz Lisowski, klasy I Technikum: Tomasz Skrzypiec, Kacper Kacprzyk, Katarzyna Koteras, Maja Wojda, Karolina Stadnicka, Justyna Urbańska, Laura Korol, Konrad Kiedrowicz, Kamil Kubicki, Jonatan Pietkiewicz i Klaudiusz Prądzyński oraz uczennica klasy IV Technikum Dominika Chilońska ( która zaśpiewała z towarzyszeniem koleżanek z Gimnazjum UTO – Nikoli i Kamili).

O oprawę muzyczną zadbali szkolni dźwiękowcy: Patryk Hojnowski z klasy III Technikum i Szymon Masłowski z klasy III LoS. Prezentację multimedialną przygotował Hubert Niemiec z klasy II LoT. Wszystkim udzielił się niezwykle podniosły, uroczysty nastrój, na co niewątpliwie wpłynął także wystrój sali. Organizatorzy uroczystości przygotowali wystawę prac wykonanych na Konkurs Historyczno – Plastyczny „ Niepodległa” w dwóch kategoriach: plakat i gazetka ścienna.

Na zakończenie akademii Jury w składzie: dyrektor ZSOiT p. Józef Masłowski, p. Izabela Kramarczuk i p. Dorota Kozłowska wręczyło nagrody laureatom. W kategorii plakat I miejsce zajęła Oliwia Budka z klasy II LoT, II miejsce – Cezary Węcławik z klasy IV Technikum, III miejsce – Wiktoria Malesa z klasy III LoS. W kategorii gazetka ścienna przyznano I nagrodę uczennicom klasy III LoS – Aleksandrze Haratyk i Wiktorii Juskowiak. Wszystkie prace można oglądać na wystawie zorganizowanej w głównym holu szkoły na parterze.

9 listopada 2018 r. odbył się XIII Pomorski Bieg Niepodległości. Jest to impreza cykliczna organizowana przez ZSOiT w związku ze Świętem Niepodległości. W tym roku miała szczególne znaczenie i odbyła się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. Jej głównym organizatorem i koordynatorem był nauczyciel ZSOiT p. Andrzej Gałat, ale ze względu na zasięg i rozmiary przedsięwzięcia w przygotowanie imprezy zaangażowanych było wielu nauczycieli i przede wszystkim uczniów ZSOiT.

Bieg odbył się w Wicku Morskim na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych. Wymagał od uczestników wykazania się kondycją oraz umiejętnością współpracy i działania zespołowego, ze względu na rozgrywane konkurencje: bieg na orientację ( 10 km), strzelanie i rzut granatem. Jak przystało na imprezę z okazji rocznicy odzyskania niepodległości należało także wykazać się wiedzą historyczną i rozwiązać zadania testowe.

W biegu wzięły udział drużyny z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego startujące w różnych kategoriach. Służby mundurowe walczyły o puchar Ministra Obrony Narodowej, klasy mundurowe – o puchar Komendanta CPSP w Ustce, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – o puchar Starosty Powiatu Słupskiego, a uczniowie gimnazjum i szkół podstawowych – o puchar Burmistrza Miasta Ustki. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła drużyna ZSOiT w składzie: Grzegorz Śmiłowski z klasy I Technikum, Hubert Niemiec z klasy II LO i Daniel Turzyniecki z klasy III Technikum. Opiekunem drużyny była p. Janina Błażejewicz.

Uczniowie i nauczyciele ZSOiT wzięli udział w imprezach związanych z obchodami Święta Niepodległości organizowanymi przez instytucje kulturalne. 9 listopada grupa uczniów obejrzała spektakl „ Kolorowa, czyli biało – czerwona” przygotowany przez Fundację Banina na podstawie sztuki Piotra Przybyły. Wzięli także udział w dyskusji dotyczącej wielonarodowej i wielokulturowej historii Polski. Przyznali, że było to niezwykle cenne, poruszające i skłaniające do refleksji wydarzenie.

Uczniów i nauczycieli ZSOiT nie moglo oczywiście zabraknąć na miejskich obchodach Święta Niepodległości. Uczestniczyli we mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. NMP Gwiazdy Morza, złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, przemarszu mieszkańców niosących dużą biało – czerwoną flagę pod Ratusz Miejski i umieszczeniu Kapsuły Czasu zawierającej listy mieszkańców Ustki do przyszłych pokoleń.

W imieniu uczniów i pracowników szkoły kwiaty pod pomnikiem złożyli: Emilia Kulig i Wiktoria Malesa z klasy III LO i Bartosz Słomka z klasy II LO.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ZSOiT zorganizowano także konkurs gastronomiczny „ KUCHNIA POLSKA – BIAŁO – CZERWONA”, ponieważ jak powiedziała jego pomysłodawczyni i organizatorka- nauczycielka przedmiotów zawodowych p. Dagmara Jendrzejczak: „ takie święto zasługuje na świętowanie przy pięknie nakrytym stole i przy wyjątkowych potrawach”.

Konkurs odbył się 14 listopada. Zadaniem uczestników było przygotowanie dwóch potraw należących do kuchni polskiej- jednej słodkiej i jednej słonej. Potrawy oraz nakrycie stołu miały cechować się barwami narodowymi. W konkursie wystartowało siedem drużyn: jedna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustce, dwie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ustce i cztery z ZSOiT.

Wszystkie drużyny doskonale wywiązały się z zadania, a na stołach pojawiły się właściwie wszystkie specjały kuchni polskiej: kluski śląskie, kopytka, zrazy wołowe zawijane, gołąbki kotlety mielone w różnych odsłonach, galarety mięsne, smażone śledzie, pierogi, smalczyki, pasztety, a nawet domowy pieczony chleb. Wśród potraw słodkich królowały serniki pieczone i na zimno, szarlotki, babeczki i musy czekoladowe w różnych aranżacjach.

Młodzież wykazała się także niezwykłą pomysłowością i smakiem, jeśli chodzi o nakrycie i dekorację stołu. Konkursowe prace oceniało jury w składzie: p. Łukasz Wyka i p. Paweł Spyra – zastępcy szefa kuchni Hotelu „ Lubicz”, p. Adam Wasylew – właściciel Restauracji „ Syrenka” i p. Radosław Wiśniewski – właściciel Restauracji „ Szybka Rybka”. I miejsce wywalczyli uczniowie klasy III Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych: Adrianna Kloczkowska, Patrycja Goliszek i Patryk Hojnowski. II miejsce zajęły uczennice klasy IV Technikum w tym samym zawodzie: Dominika Durkowska, Patrycja Twardowska i Natalia Hływiak , a miejsce III – czennice SP nr 3 w Ustce: Karolina Guzowska i Dominika Zając.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, słodycze i vouchery ufundowane przez właścicieli usteckich lokali gastronomicznych: „Tawerny Columbus”, Pizerii „ Al. Dente”, Restauracji „ Szybka Rybka”, Hotelu Lubicz, Restauracji „ Spichlerz”, Herbaciarni oraz (nie)Winnej Piwniczki , Kawiarni Palarni Kawy Jabłonowscy i Pizzerii „Toskania”.

Listopad 2018 roku jest dla uczniów i nauczycieli ZSOiT niezwykle pracowitym miesiącem. Oprócz obchodów stulecia odzyskania niepodległości odbywają się oczywiście inne imprezy, w których biorą udział. 8 listopada w Kinie „ Delfin” odbyły się I Usteckie

Potyczki Ortograficzne zorganizowane przez Bibliotekę Miejską i Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uczniowie z klas: II LoT, III LoS i IV Technikum wystartowali w konkursie w kategorii szkoły ponadgimnazjalne. Oskar Kopicki z Klasy IV Technikum zajął II miejsce, a Patrycja Twardowska również z klasy IV technikum – miejsce III .W pracach jury wzięła udział nauczycielka języka polskiego p. Dorota Kozłowska. Druga połowa listopada również zapowiada się bardzo pracowicie.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments