Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ZSOiT w Ustce

0
370
Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ZSOiT w Ustce - ustka24.info
Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ZSOiT w Ustce - ustka24.info

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to niewątpliwie niezwykłe wydarzenie, dlatego też uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce przygotowywali się od dawna, aby uczcić je w sposób uroczysty i wyjątkowy.

Służyć temu miała organizacja uroczystości i imprez związanych z upamiętnieniem wydarzeń i postaci historycznych oraz polskich tradycji. Niektóre z imprez zostały zaplanowane już w ubiegłym roku szkolnym i były przygotowywane przez wiele miesięcy. Listopad 2018 roku miał być ukoronowaniem trudu uczniów i nauczycieli i okazał się niezwykle bogaty w imprezy o charakterze kulturalnym, ale także sportowym , a nawet kulinarnym.

Obchody stulecia odzyskania niepodległości rozpoczęły się w ZSOiT już w dniu 7 listopada , kiedy to w szkolnej auli odbyła się uroczystość związana z uczczeniem tej wyjątkowej rocznicy w naszej historii. Uczniowie ,pod kierunkiem nauczycieli: p. Magdaleny Wróblewskiej – Majchrowskiej, p. Sylwii Cur – Kowalczyk ,p. Edyty Łepkowskiej i p. Andrzeja Gałata, przygotowali spektakl słowno – muzyczny związany z wydarzeniami lat 1914- 1918.

Przywołali w nim najważniejsze wydarzenia historyczne, postaci bohaterów narodowych, pieśni patriotyczne, teksty poetyckie, fragmenty wspomnień oraz współczesne teksty i melodie nawiązujące do tamtego okresu., a także skłaniające do refleksji jak ważna jest dla nas niepodległość.

W spektaklu wystąpili uczniowie klasy II LoT: Laura Sutowska, Oliwia Budka, Jakub Komendo, Łukasz Lisowski, klasy I Technikum: Tomasz Skrzypiec, Kacper Kacprzyk, Katarzyna Koteras, Maja Wojda, Karolina Stadnicka, Justyna Urbańska, Laura Korol, Konrad Kiedrowicz, Kamil Kubicki, Jonatan Pietkiewicz i Klaudiusz Prądzyński oraz uczennica klasy IV Technikum Dominika Chilońska ( która zaśpiewała z towarzyszeniem koleżanek z Gimnazjum UTO – Nikoli i Kamili).

O oprawę muzyczną zadbali szkolni dźwiękowcy: Patryk Hojnowski z klasy III Technikum i Szymon Masłowski z klasy III LoS. Prezentację multimedialną przygotował Hubert Niemiec z klasy II LoT. Wszystkim udzielił się niezwykle podniosły, uroczysty nastrój, na co niewątpliwie wpłynął także wystrój sali. Organizatorzy uroczystości przygotowali wystawę prac wykonanych na Konkurs Historyczno – Plastyczny „ Niepodległa” w dwóch kategoriach: plakat i gazetka ścienna.

Na zakończenie akademii Jury w składzie: dyrektor ZSOiT p. Józef Masłowski, p. Izabela Kramarczuk i p. Dorota Kozłowska wręczyło nagrody laureatom. W kategorii plakat I miejsce zajęła Oliwia Budka z klasy II LoT, II miejsce – Cezary Węcławik z klasy IV Technikum, III miejsce – Wiktoria Malesa z klasy III LoS. W kategorii gazetka ścienna przyznano I nagrodę uczennicom klasy III LoS – Aleksandrze Haratyk i Wiktorii Juskowiak. Wszystkie prace można oglądać na wystawie zorganizowanej w głównym holu szkoły na parterze.

9 listopada 2018 r. odbył się XIII Pomorski Bieg Niepodległości. Jest to impreza cykliczna organizowana przez ZSOiT w związku ze Świętem Niepodległości. W tym roku miała szczególne znaczenie i odbyła się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. Jej głównym organizatorem i koordynatorem był nauczyciel ZSOiT p. Andrzej Gałat, ale ze względu na zasięg i rozmiary przedsięwzięcia w przygotowanie imprezy zaangażowanych było wielu nauczycieli i przede wszystkim uczniów ZSOiT.

Bieg odbył się w Wicku Morskim na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych. Wymagał od uczestników wykazania się kondycją oraz umiejętnością współpracy i działania zespołowego, ze względu na rozgrywane konkurencje: bieg na orientację ( 10 km), strzelanie i rzut granatem. Jak przystało na imprezę z okazji rocznicy odzyskania niepodległości należało także wykazać się wiedzą historyczną i rozwiązać zadania testowe.

W biegu wzięły udział drużyny z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego startujące w różnych kategoriach. Służby mundurowe walczyły o puchar Ministra Obrony Narodowej, klasy mundurowe – o puchar Komendanta CPSP w Ustce, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – o puchar Starosty Powiatu Słupskiego, a uczniowie gimnazjum i szkół podstawowych – o puchar Burmistrza Miasta Ustki. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła drużyna ZSOiT w składzie: Grzegorz Śmiłowski z klasy I Technikum, Hubert Niemiec z klasy II LO i Daniel Turzyniecki z klasy III Technikum. Opiekunem drużyny była p. Janina Błażejewicz.

Uczniowie i nauczyciele ZSOiT wzięli udział w imprezach związanych z obchodami Święta Niepodległości organizowanymi przez instytucje kulturalne. 9 listopada grupa uczniów obejrzała spektakl „ Kolorowa, czyli biało – czerwona” przygotowany przez Fundację Banina na podstawie sztuki Piotra Przybyły. Wzięli także udział w dyskusji dotyczącej wielonarodowej i wielokulturowej historii Polski. Przyznali, że było to niezwykle cenne, poruszające i skłaniające do refleksji wydarzenie.

Uczniów i nauczycieli ZSOiT nie moglo oczywiście zabraknąć na miejskich obchodach Święta Niepodległości. Uczestniczyli we mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. NMP Gwiazdy Morza, złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, przemarszu mieszkańców niosących dużą biało – czerwoną flagę pod Ratusz Miejski i umieszczeniu Kapsuły Czasu zawierającej listy mieszkańców Ustki do przyszłych pokoleń.

W imieniu uczniów i pracowników szkoły kwiaty pod pomnikiem złożyli: Emilia Kulig i Wiktoria Malesa z klasy III LO i Bartosz Słomka z klasy II LO.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ZSOiT zorganizowano także konkurs gastronomiczny „ KUCHNIA POLSKA – BIAŁO – CZERWONA”, ponieważ jak powiedziała jego pomysłodawczyni i organizatorka- nauczycielka przedmiotów zawodowych p. Dagmara Jendrzejczak: „ takie święto zasługuje na świętowanie przy pięknie nakrytym stole i przy wyjątkowych potrawach”.

Konkurs odbył się 14 listopada. Zadaniem uczestników było przygotowanie dwóch potraw należących do kuchni polskiej- jednej słodkiej i jednej słonej. Potrawy oraz nakrycie stołu miały cechować się barwami narodowymi. W konkursie wystartowało siedem drużyn: jedna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustce, dwie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ustce i cztery z ZSOiT.

Wszystkie drużyny doskonale wywiązały się z zadania, a na stołach pojawiły się właściwie wszystkie specjały kuchni polskiej: kluski śląskie, kopytka, zrazy wołowe zawijane, gołąbki kotlety mielone w różnych odsłonach, galarety mięsne, smażone śledzie, pierogi, smalczyki, pasztety, a nawet domowy pieczony chleb. Wśród potraw słodkich królowały serniki pieczone i na zimno, szarlotki, babeczki i musy czekoladowe w różnych aranżacjach.

Młodzież wykazała się także niezwykłą pomysłowością i smakiem, jeśli chodzi o nakrycie i dekorację stołu. Konkursowe prace oceniało jury w składzie: p. Łukasz Wyka i p. Paweł Spyra – zastępcy szefa kuchni Hotelu „ Lubicz”, p. Adam Wasylew – właściciel Restauracji „ Syrenka” i p. Radosław Wiśniewski – właściciel Restauracji „ Szybka Rybka”. I miejsce wywalczyli uczniowie klasy III Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych: Adrianna Kloczkowska, Patrycja Goliszek i Patryk Hojnowski. II miejsce zajęły uczennice klasy IV Technikum w tym samym zawodzie: Dominika Durkowska, Patrycja Twardowska i Natalia Hływiak , a miejsce III – czennice SP nr 3 w Ustce: Karolina Guzowska i Dominika Zając.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, słodycze i vouchery ufundowane przez właścicieli usteckich lokali gastronomicznych: „Tawerny Columbus”, Pizerii „ Al. Dente”, Restauracji „ Szybka Rybka”, Hotelu Lubicz, Restauracji „ Spichlerz”, Herbaciarni oraz (nie)Winnej Piwniczki , Kawiarni Palarni Kawy Jabłonowscy i Pizzerii „Toskania”.

Listopad 2018 roku jest dla uczniów i nauczycieli ZSOiT niezwykle pracowitym miesiącem. Oprócz obchodów stulecia odzyskania niepodległości odbywają się oczywiście inne imprezy, w których biorą udział. 8 listopada w Kinie „ Delfin” odbyły się I Usteckie

Potyczki Ortograficzne zorganizowane przez Bibliotekę Miejską i Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uczniowie z klas: II LoT, III LoS i IV Technikum wystartowali w konkursie w kategorii szkoły ponadgimnazjalne. Oskar Kopicki z Klasy IV Technikum zajął II miejsce, a Patrycja Twardowska również z klasy IV technikum – miejsce III .W pracach jury wzięła udział nauczycielka języka polskiego p. Dorota Kozłowska. Druga połowa listopada również zapowiada się bardzo pracowicie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o