Parabanki – piętnowane, lecz niezbędne na rynku finansowym

0
183

Powszechnie wiadomo, że liderem wśród instytucji świadczących usługi finansowe są niewątpliwie banki. To one bowiem cieszą się największym zaufaniem społeczeństwa.

Prezentują wizerunek solidnych i stabilnych jednostek, które w przeciwieństwie do parabanków prowadzą swoją działalność w oparciu o ustawę Prawo bankowe.

Dlatego nietrudno się dziwić, iż konsumenci kierują się w pierwszej kolejności do instytucji ze strefy bankowej gdy pragną zaspokoić swoje potrzeby materialne. Jednak ów obraz godnego zaufania pośrednika nie powstaje znikąd. Jest to efekt starannego i bezpiecznego wykonywania wszelkich czynności bankowych włączając w to również operacje pieniężne.

Udzielanie pożyczek i kredytów odbywa się zatem przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności oraz dokładnej analizie sytuacji finansowej kredytobiorcy. Stąd aby banki nie ponosiły zbyt wysokiego ryzyka kredytowego, winien on spełniać określone wymogi by uzyskać zobowiązanie finansowe. Konsumenci charakteryzujący się zbyt niską zdolnością kredytową tracą zatem status wiarygodnego i rzetelnego klienta.

Cel istnienia instytucji pożyczkowych

Wykluczenie osób, których sytuacja materialna nie pozwala na ubieganie się o pożyczkę bankową ze rynku usług finansowych stanowi poważny problem. Dlatego od wielu lat funkcjonują w ów branży instytucje spoza sektora bankowego. Niestety przez wielu traktowane są jako zło konieczne, a cień na ich działalność padł po wielu nagłośnionych medialnie aferach dotyczących nieuczciwych pośrednich finansowych. Najgłośniejszym echem odbiła się sprawa Amber Gold, która choć nie dotyczyła w żadnym stopniu działalności oferowanej przez instytucje pozabankowe wpłynęła na pogorszenie ich reputacji.

Przez ostatnie lata jednak firmy pożyczkowe skrzętnie pracowały nad poprawą oceny ich działalności. Powstał między innymi Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, który zrzesza znane jednostki świadczące zobowiązania finansowe przez internet. Nie dotyczy to jednak przedsiębiorstw proponujących kredyty pod zastaw, jak choćby https://inwestum.com.pl czy pożyczek społecznościowych.

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych

Organizacja ta powstała z myślą o rozpowszechnianiu pozytywnego wizerunku polskich firm pożyczkowych. Członkowie związku to przede wszystkim instytucje udzielające pożyczek pozabankowych, które stosują się do zasad etycznych w biznesie i prezentują najwyższe standardy wykonywanych usług. Nie mogą oczywiście być to przedsiębiorstwa wpisane na listę ostrzeżeń publicznych w KNF oraz świadczące zobowiązania finansowe, których źródłem są środki pochodzące od klientów, np. depozyty. Każda firma należąca do PZIP powinna posiadać odpowiedni kapitał własny służący do realizacji operacji pieniężnych. Parabanki zrzeszone w związku przedstawiono również na stronie internetowej https://judaszowesrebrniki.pl/lista-parabankow-dzialajacych-w-polsce Oczywiście każda z wymienionych firm musi wykonywać swą działalność zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim.

Antylichwa” i cięcia kosztów obsługi pożyczek

Nie jest tajemnicą, że pożyczki pozabankowe to drogie produkty finansowe. Ich zwrot wiąże się ze sporym nakładem kosztów, często przekraczających wysokość pożyczonej kwoty pieniędzy. Jeszcze kilka lat temu, ceny popularnych chwilówek odstraszały wielu konsumentów. Obawiali się, że nie będą w stanie zwrócić zobowiązania finansowego a przez to popadną w jeszcze większe długi. Sytuacja poprawiła się wraz z wprowadzeniem tzw. „antylichwy” czyli znaczących zmian w ustawie antylichwiarskiej. Pełny obraz wpływu ustawy na koszty obsługi pożyczek opisano w niniejszym artykule http://rankingichwilowek.pl/pozyczki-pozabankowe-a-ustawa-antylichwiarska/. Początkowo eksperci finansowi obawiali się, że efekt wprowadzenia antylichwy odbije się przede wszystkie negatywnie na samych klientach firm pożyczkowych. Jednak już pierwsze miesiące jej stosowania zaowocowały wzrostem zainteresowanych usługami parabanków.

Obecnie firmy pożyczkowe cieszą się zaufaniem prawie 17% (dane na rok 2018) społeczeństwa a wśród klientów instytucji pozabankowych przeważają (59%) osoby po 40 roku życia (raport PZIP). Szerokie grono konsumentów korzysta regularnie z usług popularnych marek świadczących chwilówki pomimo możliwości uzyskania kredytu w banku. Mając w perspektywie sposobność pożyczania pieniędzy za pośrednictwem internetu przy minimum formalności wybierają sektor pozabankowy.

 

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments