Poznaj najważniejsze cechy dobrego opakowania

0
407

Dobre opakowanie jest niezbędne, by sprzedać produkt z zyskiem. Warto poznać podstawowe kryteria, które powinno ono spełniać. Jednym z nich jest dobry design, a drugim praktyczny i wygodny kształt, niesprawiający problemów podczas otwierania i zamykania.

Opakowanie powinno być wyraziste i dopasowane do danej branży

Sekret dobrego opakowania tkwi w jego unikatowym designie. Jeżeli zawiera ono jakiś charakterystyczny akcent, ma ciekawie zaprojektowaną szatę graficzną i zdobienia, to z pewnością wyróżni się spośród innych opakowań. Jednak by mogło to nastąpić, należy zadbać również o wysoką jakość wykonania. Tu niezbędna będzie pomoc nie tylko pomysłowego grafika, ale i jednej z profesjonalnych drukarni cyfrowych, takich jak np. Unilogo. Wbrew pozorom duża ilość elementów, kolorów czy dodatków nie wpływa korzystnie na odbiór danego opakowania, czy etykiety. Tak wykonany produkt znacznie trudniej zapamiętać. Aby tego uniknąć, warto postawić na minimalizm.

Wygląd opakowania nie powinien rażąco odróżniać się od wyglądu innych opakowań z danego segmentu. Mimo wszystko projektowanie materiałów tego typu nie polega wyłącznie na niczym nieskrępowanej kreacji, co nie oznacza, że wskazane jest kopiowanie istniejących już rozwiązań. Również i tu kluczowe jest pierwsze wrażenie. Potencjalny klient powinien już po pierwszym spojrzeniu zakodować sobie wygląd opakowania — to jedna z zasad projektowania. Niemniej jednak tworzenie zupełnie innowacyjnych projektów jest jak najbardziej dozwolone, lecz musi towarzyszyć temu świadomość, po co i dlaczego się to robi.

Na profesjonalnie zaprojektowanym opakowaniu muszą także znaleźć się różne oznaczenia, np. kod kreskowy. Powinien on być umieszczony we właściwym miejscu i nie być ani zbyt mały, ani zbyt duży — w przeciwnym wypadku czytnik nie będzie mógł go zeskanować.

Opakowanie nie może być skomplikowane w obsłudze

Każdy profesjonalny producent opakowań wie, że nie powinny one przysparzać problemów podczas otwierania i zamykania. Oprócz tego nie powinno również sprawiać problemów w trakcie transportu. Co więcej, jeżeli będzie można je złożyć „na płasko”, to umożliwi to przewiezienie ich w większej ilości podczas jednego kursu i w efekcie obniży się koszt przewozu. Mniej pracy podczas składania ich będą mieli także pracownicy produkcji. Niemniej istotne jest też dobór odpowiedniego rozmiaru dla opakowań, aby na regałach sklepowych zajmowały odpowiednią ilość miejsca.

Dobre wrażenie robią także opakowania ekologiczne, które są biodegradowalne.

Ponadto, dzięki tej cesze produkt jest dłużej świeższy, więc można go bezpieczniej transportować. Firmy produkujące takie opakowania zyskują w oczach klientów i tym samym wyróżniają się — a to zawsze przynosi im korzyść. Im opakowanie jest prostsze w obsłudze i bezpieczniejsze dla środowiska, tym lepiej zarówno dla producenta, jak i konsumentów.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments