Radca prawny a adwokat – podobieństwa i różnice

0
184

Polska pozostaje jednym z niewielu krajów europejskich, w których nadal obowiązuje tak zwany dualizm zawodów prawniczych – radcy prawnego oraz adwokata. W związku z tym wiele osób uznaje, że profesje te są całkowicie różne od siebie. W rzeczywistości jednak uprawnienia radcy prawnego i adwokata są bardzo podobne, a różnią je jedynie szczegóły.

Zarówno radcy prawni, jak również adwokaci mogą być określani mianem mecenasów. Prawnicy ci działają na podstawie przepisów Ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze i Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, a także mają obowiązek zdać egzamin państwowych oraz zrzeszają się w zawodowych korporacjach prawniczych.

[ads1]

Obecnie radca prawny oraz adwokat posiadają niemalże takie same uprawnienia. W przeszłości jednak pomiędzy tymi dwoma profesjami zachodziła naprawdę duża różnica. To właśnie stąd wynikają niedomówienia dotyczące uprawnień posiadanych przez radców prawnych. Najczęściej spotykamy się z przekonaniem, że radca prawny jest specjalistą, który może tylko udzielać porad prawnych, natomiast to adwokat ma znacznie szersze uprawnienia, między innymi do reprezentowania klientów w sądach i przed urzędami. Jak jest w rzeczywistości?

Zawód radcy prawnego na przestrzeni lat

Przez długi czas zawód radcy prawnego oraz zawód adwokata w Polsce znacząco różniły się pomiędzy sobą. Profesja radcy prawnego zaczęła obowiązywać dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas zadaniem radcy była obsługa prawna polskich przedsiębiorstw państwowych. Radcowie byli wtedy zatrudniani w nich na podstawie umów o pracę – w związku z tym nie był to wolny zawód jak w przypadku adwokata.

Niemniej jednak, po upadku komunizmu, zaczęto wprowadzać zmiany w zawodzie radcy prawnego, nadając mu coraz to nowe uprawnienia. Przez długi czas radca prawny nie mógł występować w charakterze obrońcy w sprawach rodzinnych, a także w karnych i skarbowych. Teraz jednak posiada taką możliwość z niewielkimi zastrzeżeniami.

W przypadku spraw karnych – karnych oraz karnoskarbowych radca prawny nie może występować jako obrońca dla klienta, który zatrudnił go na podstawie umowy o pracę. Warto także zaznaczyć, że radcowie prawni mają nadal możliwość bycia zatrudnionym na podstawie umowy tego rodzaju, natomiast adwokaci nie mają takiej możliwości.

Zatem charakter zatrudnienia, a także możliwość występowania w sprawach karnych i karnoskarbowych to główne różnice dotyczące zawodu radcy prawnego oraz adwokata. Także różnicą jest kolor żabotu togi. Radcy prawni mają niebieski kolor żabotu, natomiast adwokaci mają kolor zielony. Oczywiście, w praktyce nie ma to żadnego znaczenia.

Jakie usługi oferują radcowie prawni?

W związku z tym, że zawód radcy prawnego oraz adwokata jest bardzo podobny, możemy udać się do każdego z tych specjalistów wtedy, gdy wymagamy pomocy prawnej. Z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego, który chciałby otrzymać pomoc prawną, powyższe różnice nie mają żadnego znaczenia, zatem możemy udać się zarówno do radcy prawnego, jak i do adwokata.

Radcowie prawni, podobnie jak adwokaci, kierują swoje usługi do klientów indywidualnych, a także do tych biznesowych, a ponadto do różnych organizacji czy fundacji. Niektóre kancelarie radców prawnych skupiają się głównie na obsłudze klienta biznesowego, na przykład działająca w Warszawie Kancelaria Prawna Maj & Cieślak – z jej ofertą można zapoznać się bliżej pod adresem: https://kancelariamc.pl/uslugi .

Podsumowując, do radcy prawnego możemy udać się nie tylko po poradę prawną, ale też w celu przygotowania różnych pism czy wtedy, gdy potrzebujemy reprezentacji przed sądami czy urzędami. Radca prawny może zapewnić nam wtedy pomoc prawną w takim samym zakresie jak adwokat.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments