Rafał Moszczyński na jachcie z Ustki ruszył w rejs dookoła świata

0
348

Rafał Moszczyński na jachcie “Wojownik 8” zbudowanym w usteckiej stoczni Caravela ruszył 11 listopada w samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów.

Start odbył się w porcie, w Gdyni. Inspiracją do zmierzenia się z tym wyzwaniem jest historia Henryka Jaskuły. Pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza na świecie, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię.

Celem wyprawy jest pobicie rekordu prędkości samotnej żeglugi Gdynia – Gdynia trasą przez Przylądek Dobrej Nadziei, Przylądek Lewin oraz Przylądek Horn – okrążenie Ziemi w 150 dni bez zawijania do portów.

Jednym z głównych założeń wyprawy jest to, aby spróbować pokonać tę samą trasę, którą wybrał Henryk Jaskuła. Plan ten zakłada wypłynięcie z Gdyni i kontynuowanie rejsu przez cieśninę Sund na Morzu Bałtyckim, Kanał La Manche zwany także Kanałem Angielskim, kierując się na wschód w stronę Kapsztadu, Australię, Nową Zelandię, Przylądek Horn i następnie z powrotem do Gdyni.

Moszczyński płynie w specjalnie przygotowanej wersji łódki Caravela 950 Racer budowanej w usteckiej stoczni Caravela. Przygotowany na potrzeby rejsu jacht ma 9,5 metra długości. Dodatkowo ma 3 metrowy kil z 750 kilogramami balastu gwarantujący bardzo dobre parametry statecznościowe. Maszt ma wysokość 12,20 metra.

Całkowita powierzchnia żagli wynosi około 180 m². Jacht rozwija prędkość do 18 węzłów w ślizgu i z pełnym wyposażeniem. Ma wyposażenie niezbędne do podjęcia żeglugi oceanicznej przez 4 – 5 miesięcy będzie ważył mniej niż 3 tony.

źródło: SolnoNonStop2019
fot Sztorm Grupa

Zobacz trasę jachtu na żywo

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments