Ratownicy SAR z Ustki otrzymają specjalistyczny skuter ratowniczy

0
348

Ratownicy Brzegowych Stacji Ratownictwa SAR z Ustki, Darłowa i Kołobrzegu otrzymają specjalistyczne skutery ratownicze typu Rescuerunner.

Pierwszy trzy skutery już są testowane przez ratowników. Łącznie służba SAR zamówiła siedem skuterów wraz z przyczepkami transportowymi.

Pierwsze trzy skutery tego typu, które zostały przekazane Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa będą stacjonować w Brzegowych Stacjach Ratowniczych w Ustce, Darłowie i Kołobrzegu. Pozostałe cztery dotrą do ratowników morskich na pozostałych Stacjach Ratowniczych w późniejszym czasie.

Przeznaczenie

Skutery te będą przeznaczone do prowadzenia działań związanych z poszukiwaniem i ratowaniem życia ludzkiego na morzu w całorocznych warunkach hydrologiczno-meteorologicznych Morza Bałtyckiego, z wyłączeniem okresów zlodzenia, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji ratowniczej lub zespołu ratowniczego na samochodzie terenowym.

Rescuerunner jest jednostką zaprojektowaną w Szwecji przez doświadczonych operatorów morskich, którzy sami niejednokrotnie uczestniczyli w akcjach ratowniczych pomagając osobom będącym w niebezpieczeństwie.

Konstrukcja

Skuter ten jest tak skonstruowany, aby operować w najtrudniejszych warunkach zarówno w linii brzegowej jak i na otwartym morzu. Jedną z jego wielu zalet jest możliwość szybkiej wymiany części kadłuba pływaka w przypadku znacznego jego uszkodzenia.

Jeden lub dwóch operatorów Rescuerunnera w trakcie prowadzonych działań ratowniczych może szybko i łatwo podjąć na pokład ludzi, niezależnie od faktu, czy są oni przytomni, czy też nieprzytomni.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa do dnia dzisiejszego użytkuje już jedną jednostkę tego typu. Została ona zakupiona w roku 2016 i jest eksploatowana przez Brzegową Stacje Ratowniczą w Łebie.

fot. Maciej Grzonka/Facebook/Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments