Spółka Wodociągi Ustka wprowadza podwyżkę opłat za wodę i ścieki

0
265

wodociagi_ustkaOd stycznia 2014 szykuje się podwyżka opłat za wodę i ścieki w Ustce. Spółka Wodociągi Ustka skierowała właśnie do miejskich radnych projekt uchwały z nowymi taryfami opłat. Łącznie opłaty mają wzrosnąć o 12 procent. W większości jednak podwyżki będą dotyczyć odprowadzania ścieków.

Zgodnie z projektem uchwały mieszkańcy Ustki – z wyłączeniem przemysłu i produkcji spożywczej – za dostarczenie 1m3 wody od stycznia 2014 zapłacą 2,20 zł brutto (w przypadku opłaty abonamentowej miesięczna opłata wyniesie 19,30 zł brutto). Natomiast za odbiór ścieków zapłacimy 5,64 zł brutto za każdy metr sześcienny lub też 16,24 zł brutto przy miesięcznej opłacie abonamentowej. Łącznie po zmianie taryfy przychody za zaopatrzenie w wodę mają wzrosnąć o 0,2 procenta, a przychody za odprowadzanie ścieków wzrosną o 11,8 procenta.

W uzasadnieniu projektu uchwały możemy przeczytać, że ceny określone przez spółkę Wodociągi Ustka zostały skalkulowane na podstawie przychodów i poniesionych  kosztów.

Zgodnie z obliczeniami spółki o 1,5 procenta obniżył się odbiór ścieków na terenie miasta Ustka i o 2,6 procenta zmniejszyła się sprzedaż wody. Przy okazji zwiększyły się również koszty spółki. Można wśród nich znaleźć wzrost wynagrodzenia (2,4 procent), wzrost cen energii elektrycznej, (2,4 procent), wzrost opłat podatkowych (7 procent), wzrost kosztów materiałów (2,4 procent) czy wzrost kosztów eksploatacji (1,68 procenta). W podwyżkę wliczono również koszty spłat kredytów inwestycyjnych oraz marżę spółki wyliczoną na poziomie 3 procent.

– Wprowadzamy podwyżkę ponieważ odnotowujemy spadek zakupu wody i odprowadzania ścieków, a nie wiąże się to z obniżeniem kosztów – mówi Grzegorz Warsiński, prezes spółki Wodociągi Ustka. – Koszty jeszcze z roku na rok wzrastają. Chodzi tu szczególnie o koszty związane z energią elektryczną i materiałami. Mogę powiedzieć, że po tegorocznym sezonie, który był uznawany za jeden z najlepszych od lat, odnotowaliśmy spadek poboru wody i odprowadzania ścieków.

Wcześniej podwyżkę opłat za wodę i ścieki wprowadzono w 2012 roku. Podwyżka na 2013 rok nie była wprowadzona, bo nie zgodzili się na nią radni, a prezes spółki zgodził się na rok odłożyć zmianę opłat. Co ciekawe jednak nawet, jeżeli teraz usteccy radni nie zgodzą się na podwyżkę, to i tak wejdzie ona w życie 1 stycznia 2014 roku. Nowe przepisy mówią o tym, że jeżeli rada miasta nie wyrazi zgody na podniesienie opłat, ale są one zgodne z prawem i taryfami, to nawet negatywna decyzja rady nie powoduje blokady podwyżki. Podwyżka wejdzie z automatu. Podwyżkę można zaskarżyć do wojewody, a tylko jeżeli znajdą się w uchwale błędy. Radni mogą również podjąć decyzję o przyznaniu dopłat z kasy miasta do pobieranej wody i odprowadzanych ścieków.

Warto również dodać, że właściciel spółki, czyli miasto Ustka, z zysków wygenerowanych w 2012 roku, wypłaciło sobie dywidendy w wysokości 800 tysięcy złotych.
– Spółka wypracowała zysk, a miasto jako właściciel podjęło decyzję, co z tym zyskiem zrobić. Dlatego wypłacone zostały dywidendy. Było to trochę więcej niż połowa naszego rocznego zysku – dodaje Warsiński.

Jan Olech, burmistrz Ustki nie jest zwolennikiem podwyżki. Jednocześnie jednak ma świadomość tego, że koszty utrzymania spółki rosną.
– Oczywiście, że nie chciałbym podwyżki, ale wiem, że spada w mieście pobór wody i odprowadzanie ścieków. Również dywidenda za ten rok będzie mniejsza. Nie zmieniają się natomiast koszty prowadzenia spółki. Podwyżki nie było zresztą dwa lata, więc po części jest to konieczne. Poza tym nawet, jeżeli rada się nie zgodzi, a w uchwale nie będzie błędów, to opłaty i tak od nowego roku wzrosną – dodaje burmistrz Olech.

Uchwała w sprawie podwyżki opłat za wodę i ścieki ma być omawiana na listopadowej sesji Rady Miasta Ustka. Wcześniej tematem zajmą się również radni z miejskiej komisji gospodarczej.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments