Sprawdzenie VIN może zaoszczędzić twoje pieniądze!

0
159

Zakup używanego samochodu dla wielu z nas jest sposobem na oszczędności. Nie ma w tym nic dziwnego – warto zdać sobie bowiem sprawę z tego, że ceny aut z drugiej ręki mogą być nawet o kilkadziesiąt procent tańsze od auta z salonu.

Jednocześnie jednak, zakup używanego auta to ryzyko, które sprawia, że możemy stracić naprawdę sporo. Nigdy bowiem nie mam stuprocentowej pewności, że to co mówi nam sprzedawca jest prawdą. Na szczęście, istnieje sposób na ochronę swoich interesów.

Dlaczego możesz stracić na zakupie używanego auta?

Używane auto jest tańsze – wiemy o tym wszyscy. O ile jest to pojazd w pełni sprawny, który nie miał w swojej historii żadnych wypadków – jest to spora oszczędność. Niestety, musimy zdawać sobie sprawę z istniejącego ryzyka zakupu auta, które było poważnie uszkodzone. Skutkuje to koniecznością wielu kosztownych napraw a czasem nawet wiąże się z tym, że autem nie powinniśmy jeździć. Samochód może być również kradziony co oznacza problemy z prawem i jego konfiskatę. Jak więc widać, nieuczciwy sprzedawca i nasza nieuwaga może doprowadzić do tego, że stracimy naprawdę sporo pieniędzy, czasu i nerwów. Oczywiście, większość sprzedawców jest uczciwa, musimy jednak liczyć się z ryzykiem.

Numer VIN – sposób na odkrycie prawdy

Na szczęście nie jesteśmy zupełnie bezbronni w obliczu nieuczciwości sprzedawców. Z pomocą przychodzi nam specjalny numer identyfikacyjny pojazdu czyli VIN. To unikatowa wizytówka, którą posiada każdy pojazd. Poszukiwać możemy jej w dokumentach rejestracyjnych samochodu oraz na jego nadwoziu. W zależności od marki znajduje się on na bocznym słupku od strony kierowcy, pod maską lub w innych miejscach. Ma postać ciągu 17 znaków.

Mam numer VIN – co dalej?

Nie da się ukryć, że posiadanie numeru VIN nie daje nam zbyt wiele informacji o aucie. Z ciągu znaków trudno bowiem coś wywnioskować. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że numer VIN pozwala nam na dotarcie do historii pojazdu. Aby było to możliwe potrzebujemy jedynie komputera z dostępem do internetu. Wchodząc na stronę https://www.carvertical.com/pl/sprawdzenie-vinmożemy wpisać go w wyszukiwarkę i pobrać historię pojazdu, która upewni nas, że kupowane przez nas auto jest w porządku.

Czego możesz dowiedzieć się z historii pojazdu?

Historia pojazdu to prawdziwa skarbnica wiedzy o samochodzie, którego zakupem jesteśmy zainteresowani. Znajdziemy tu dane dotyczące właścicieli pojazdów, ewentualnych kradzieży, informacje o fabrycznym wyposażeniu oraz dane techniczne. Co więcej, poznamy historię wypadków, kolizji i innych zdarzeń drogowych. Słowem, wszystko to, co nieuczciwi sprzedawcy pojazdów często próbują przed nami ukryć.

Podsumowując, zakup używanego samochodu to wydatek, który często poważnie nadwyręża domowy budżet. Warto więc nie podejmować decyzji pochopnie. Dokładne sprawdzenie historii pojazdu, którą możemy poznać dzięki numerowi VIN może pomóc nam nie tylko w zaoszczędzeniu pieniędzy, ale również uniknięciu wielu innych kłopotów i niespodzianek. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób ma świadomość, jak ważne jest dopilnowanie tej kwestii.

Zostaw swój komentarz na Facebooku