Stawek Seekenmoor w Ustce będzie odnowiony – FOTO, WIDEO

0
81

Stawek Seekenmoore w Ustce będzie odnowiony - ustka24.info

Tajemniczy stawek Seekenmoor w Ustce zyska drugie życie. Kończy się już remont ścieżek przyrodniczych i pomostów nad jeziorkiem.

[ads1]

Stawek Seekenmoor w Ustce odzyska swoją świetność dzięki projektowi „Ochrona, rewaloryzacja i zabezpieczanie obszarów cennych przyrodniczo w Uzdrowiskach Woj. Pomorskiego poprzez budowę infrastruktury ukierunkowującej ruch turystyczny oraz zagospodarowanie i zwiększenie bioróżnorodności na terenach cennych przyrodniczo w Ustce i Sopocie”, który realizuje Urząd Miasta w Ustce.

W ramach zadania przewidziano wykonanie ścieżki edukacyjnej o długości 190 i ścieżki edukacyjnej z drewna na palach po obwodzie stawku (długość 130,0 m, szerokość 1,5 m) wraz z pomostem widokowym drewnianym. Dodatkowo zaplanowano wykonanie punktu edukacyjnego w formie drewnianej wiaty/altany z siedziskami dla ok. 15 osób (powierzchnia ok. 25-30m²) oraz montaż elementów małej architektury. Pojawi się również stojak na rowery z sześcioma miejscami na rowery.

Stawek Seekenmoore owiany jest legendą, która opisana została w 1930 roku. Wedle podania kareta z Dziedzicem Lędowa i jego rodziną na pokładzie, zwiedziona przez błędne ogniki występujące nad takimi bagnistymi terenami jak stawek Upiorów, została zwabiona w odmęty czarnej wody „Seekenmoor Ustka”. Zaprzęg wpadł do jeziorka i utonął, uratował się tylko woźnica. Od tego momentu uznawano, że jeziorko i jego okolice nocami nawiedzane jest przez duchy.

Na bazie tej legendy powstała impreza polegająca na nocnym zwiedzaniu stawku i jego okolic, a także organizacja gry miejskiej, w którą wplecione są elementy legendy. Co roku organizowane są również spotkania z ciekawymi ludźmi. Na przykład w 2015 roku odbyło się spotkanie z Henrykiem Gołębiewskim, który grał w oryginalnym filmie „Wakacje z duchami”.