Sztormowe fale znowu zniszczyły elementy podwodnej rafy FOTO, WIDEO

0
1603

Ostatnie dwa sztormy, które nawiedziły Ustkę dokonały kolejnych uszkodzeń elementów podwodne rafy. Tym razem sztormowe fale wyrwały część falochronu.

To już kolejny przypadek, kiedy natura niszszy zbudowaną na plaży wschodniej podwodną rafę i jej elementy. W 2018 roku sztorm wyrwał z moża kilkadziesiąt pali.

Wcześniej wzburzone morze zniszczyło ponad 100 metrowy odcinek plaży i falochronu. Uszkodzone zostały również elementy podwodne. Między innymi specjalne kręgi, które miały ograniczać wypłukiwanie piasku i zmniejszać falowanie. Elementy zostały dosłownie połamane. Fale rozniosły również usypane pod wodą kamienie.

Rafa w Ustce to część dużego projektu „Ochrona brzegów morskich na wysokości Łeby, Rowów i Ustki”. Projekt kosztował prawie 145 mln zł. Ponad 107 mln zł to pieniądze unijne, 37,5 mln zł – z budżetu państwa.

Głównym elementem inwestycji jest tak zwana sztuczna rafa, która została zatopiona w Ustce, Rowach i Łebie około 200 m od brzegu, na głębokości kilku metrów. Rafa ma chronić brzeg morski przed niszczycielskim działaniem morza. Powstały w ten sposób trzy odcinki, na których umieszczona została sztuczna rafa i kamienne progi.

W Łebie jest to odcinek o długości 2,3 tys. m, w Ustce 830 m i 950 m w Rowach. Pod wodą zatopiono kamienie i specjalne kręgi.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments