Urząd Morski w Słupsku ma być po nowym roku rozwiązany

0
277

Ministerstwo Gospodarki Morskiej chce po nowym roku zlikwidować Urząd Morski w Słupsku. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kompetencje słupskiej placówki mają być podzielone między Urzędy Morskie w Szczecinie i Gdyni zgodnie z podziałem województw. Oznacza to, że do Szczecina trafią porty w Kołobrzegu i Darłowie oraz przystanie w Chłopach i Jarosławcu. Pod zarząd gdyńskiego urzędu trafią porty w Ustce, Łebie i port w Rowach.

W Słupsku powstanie delegatura gdyńskiego urzędu

W Słupsku ma powstać delegatura Urzędu Morskiego w Gdyni z której nadzorowane będą zachodnie obszary morskie woj. pomorskiego. Wg projektu rozporządzenia zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku. Na razie nie wiadomo ile osób straci pracę lub zostanie przeniesionych do Urzędu Morskiego w Gdyni. Nieoficjalnie mówi się, że skład osobowy zmniejszy się o 1/3 i dotyczyć będzie raczej urzędników administracji w Słupsku a nie pracowników terenowych w kapitanatach portów i bosmanatach oraz obwodach ochrony wybrzeża.

Reorganizacja administracji morskiej

Oficjalnie pracownicy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej potwierdzają jedynie, że po nowym roku dojdzie do reorganizacji administracji morskiej.
– Mogę potwierdzić, że zapadnie taka decyzja. Obecnie przygotowywane są dokumenty i rozporządzenia w tej sprawie. Nie znam ich szczegółów. Reorganizacja dotycz reformy administracji morskiej. Z informacji jakie posiadam zmiana wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2020 roku – wyjaśnia Michał Kania, rzecznik prasowy Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Pracownicy nie zgadzają się na zmiany

Ze zmianami nie zgadzają się jednak pracownicy Urzędu Morskiego w Słupsku i przedstawiciele zakładowych związków zawodowych.
– Tryb i sposób przeprowadzania tragicznej dla nas w skutkach decyzji jest nieakceptowalny i budzi nasz sprzeciw – czytamy w piśmie podpisanym przez Igora Strąka po przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Oficerów i Marynarzy Przedstawicielstwo Międzyzakładowe przy Urzędzie Morskim w Słupsku i Głównym Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego w Słupsku – W imieniu pracowników i ich rodzin będziemy z pełną determinacją bronić naszego zakładu pracy. Zrobimy wszystko, aby nie została zaprzepaszczona nasza spuścizna, praca pokoleń wspaniałych ludzi. Prosimy o nieobarczanie nas odpowiedzialnością za błędne, jednostkowe decyzje i nie stosowanie odpowiedzialności zbiorowej wobec pracowników. Przyczyni się to również do dalszej degradacji naszego regionu.

Pracownicy chcą się w tej sprawie spotkać jeszcze z lokalnymi parlamentarzystami i przedstawicielami władzy.

Jednocześnie udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, że plany rozbudowy portu w Ustce nadal będą realizowane.

Zobacz plan rozbudowy portu w Ustce

Więcej informacji wkrótce.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments