Rada Miasta Ustka składa protest dotyczący fabryki mączki rybnej, która ma powstać w Duninowie. Decyzja zapadła na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ustka.
Przedstawiamy Państwu stanowisko Rady Miasta Ustka w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec lokalizacji projektowanej inwestycji – budowie zakładu produkującego mączkę rybną i olej rybny. Stanowisko zostało przyjęte na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ustka w dniu 18 września br. Poniżej pełny tekst wraz z uzasadnieniem.
Rada Miasta Ustka przyjmuje, co następuje:
W związku z toczącym się postępowaniem prowadzonym przez Wójta Gminy Ustka w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu produkującego mączkę rybną i olej rybny wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, położonego na działce nr 79/9 w obrębie ewidencyjnym Duninowo PGR, wszczętym na wniosek Morpol S.A. z siedzibą w Duninowie Rada Miasta Ustka składa protest dotyczący lokalizacji projektowanej inwestycji.
U z a s a d n i e n i e
Planowana inwestycja, biorąc pod uwagę jej sąsiedztwo z terenami Uzdrowiska, może mieć negatywny wpływ na ludzi i środowisko oraz może spowodować pogorszenie warunków zdrowia i życia mieszkańców, w tym możliwości przekroczenia norm powietrza i w konsekwencji utraty statusu Uzdrowiska przez Miasto Ustka.
Zagrożenia z tytułu działalności zakładu produkującego mączkę rybną i olej rybny mogą spowodować:
– pogorszenie jakości środowiska naturalnego, w tym: zanieczyszczenie powietrza – obecnie Uzdrowisko Ustka charakteryzuje się parametrami sanitarnymi powietrza odpowiadającymi wymogom dotyczącym obszarów ochrony uzdrowiskowej, lokalizacja zakładu może spowodować przekroczenie dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w ocenie jakości powietrza; w przypadku awarii urządzeń podczyszczających może nastąpić skażenie wód podziemnych i gruntu,
– szkody w mieniu, świecie roślin i życiu zwierząt,
– dyskomfort – negatywny wpływ na sferę psychiczno-emocjonalną człowieka,
– pogorszenie bezpieczeństwa i jakości życia,
– utratę możliwości normalnego użytkowania nieruchomości,
– zakłócenia normalnego prowadzenia działalności gospodarczej, w tym przede wszystkim związanej z uzdrowiskowo-turystycznym charakterem miasta,
– u ludzi mogą powodować wiele niepożądanych reakcji: od irytacji do skutków zdrowotnych,
może dochodzić do stanów chorobowych lub ułomności bądź fizycznych, bądź psychicznych; długotrwałe narażanie na oddziaływanie zapachu może wywoływać niepożądane reakcje emocjonalne, począwszy od stanów takich, jak: niepokój, uczucie dyskomfortu, depresje lub takich objawów, jak: podrażnienia, bóle głowy, problemy układu oddechowego, nudności, wymioty. Narażenie na niepożądane zapachy może również prowadzić do psychicznego napięcia i wywołać objawy takie, jak: bezsenność, brak apetytu i irracjonalne zachowanie.
Poniżej wybrane informacje z Raportu o oddziaływaniu na środowisko inwestycji „Budowa zakładu produkcyjnego mączkę rybną i olej rybny wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”
Jak czytamy w raporcie o oddziaływaniu na środowisko, który został wykonany na zlecenie firmy Morpol inwestycja o nazwie „Budowa zakładu produkującego mączkę rybną i olej rybny wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”, polegać ma na budowie linii produkcyjnej do wytwarzania i późniejszego pakowania oleju i mączki rybnej. Linia ta znajdować się będzie w nowym, projektowanym budynku zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego zakładu Morpol S.A. w Duninowie – zajmującego się obróbką i konfekcjonowaniem łososia.
Celem realizacji inwestycji jest poszerzenie asortymentu wytwarzanych wyrobów, przy wykorzystaniu powstających w zakładzie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, przekazywanych obecnie podmiotom zewnętrznym, głównie z Niemiec i Danii. Inwestycja zaliczana jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, które mogą wymagać przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Teren znajdujący się w najbliższej odległości od projektowanej inwestycji ma wyłącznie charakter przemysłowy i stanowi zabudowania zakładu Morpol S.A. Najbliższe zabudowania mieszkalne zlokalizowane są w miejscowości Pęplino i oddalone są od planowanej inwestycji o około 1,2 km. Odległość przedsięwzięcia od zwartej zabudowy miasta Ustka wynosi ok. 3 km. Teren inwestycji zlokalizowany jest w odległości 400 m od granic strefy „C” ochrony uzdrowiskowej Uzdrowiska Ustka
Surowiec do produkcji mączki rybnej i oleju rybnego, pochodzić będzie wyłącznie z przetwórstwa łososia w przyległym zakładzie Morpol S.A. Surowiec będzie gromadzony na bieżąco w szczelnych zbiornikach i traktowany jako produkt żywnościowy, tj. w stanie nieprzerwanego chłodzenia. Zakład podlegać będzie surowym wymaganiom weterynaryjnym, higienicznym i dotyczącym identyfikowalności produktu.
W raporcie możemy również przeczytać informacje na temat emisji odorów.
„Podczas podgrzewania pulpy rybnej i jej suszenia, powstawać będą w śladowych ilościach następujące substancje w tym substancje odorowe: amoniak, histamina, siarkowodór, dwusiarczek dwumetylu, metyloamina, merkaptany, dwumetyloamina, pirydyna, trójmetyloamina, metanotiol, dwuetyloamina, etanotiol, trójetyloamina, propanotiol, indol, kwasy tłuszczowe: masłowy i walerianowy, pył zawieszony.
Wartości tych emisji będą śladowe, a zastosowanie systemu filtracyjnego wraz z bardzo wysokim wylotem kominowym (min. 20,0 m n.p.t.), wykluczy negatywne oddziaływanie na stan czystości powietrza atmosferycznego i zminimalizuje oddziaływania odorowe zakładu.
Dostawca układu filtracyjnego przedstawił na potrzeby opracowania niniejszego raportu dokumentację techniczną planowanego do zastosowania biofiltra (patrz załącznik nr 5). Podobne urządzenia zastosowane są w zakładach koncernu Marine Harvest (właściciel Morpol S.A.) w Norwegii i Szkocji. Zgodnie z przedstawionymi danymi, biofiltr gwarantuje sprawność oczyszczania wynoszącą 95%, co przy zakładanym charakterze produkcji, odpowiada stężeniu <2.000 ouE/m3 na wylocie z biofiltra.
W celu określenia maksymalnych stężeń substancji odorowych przy powierzchni ziemi na obszarach poza granicami zakładu, dokonano obliczeń z użyciem oprogramowania komputerowego OPA03 wersja 5, wyposażonego w moduł obliczeń odorowych. Wielkości emisji, dane emitora, szorstkości terenu oraz granic zakładu wprowadzono do programu i wykonano obliczenia.
Inwestycja zlokalizowana jest poza obszarowymi formami ochrony przyrody. Odległości od najbliżej położonych obszarów objętych prawnymi formami ochrony przyrody wynoszą:
– 1,85 km od obszaru Natura 2000 Dolina Słupi PLH 220052,
– 1,86 m od rezerwatu przyrody „Buczyna nad Słupią”,
– 4,75 km od obszaru Natura 2000 Przybrzeżne wody Bałtyku PLB990002,
– 3,0 km od Obszaru Chronionego Krajobrazu OChK „Pas Pobrzeża na Zachód od Ustki”,
– 5,0 km od Obszaru Chronionego Krajobrazu OChK „Pas Pobrzeża na Wschód od Ustki”,
– 3,7 km od rezerwatu przyrody „Jezioro Modła”,
– 5,5 km od rezerwatu przyrody „Zaleskie Bagna”
– 3,0 km od obszaru Natura 2000 PLH220024 Przymorskie Błota,
– 6,8 km od obszaru Natura 2000 PLH220100 Klify Poddębskie,
– 5,6 km od Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego „Kraina w kratę w dolinie rzeki Moszczeniczki”,
– 6,5 km od Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego „Bruskowskie Bagno”.
Co ciekawe zdaniem autorów raportu projektowana inwestycja ze względu na swoją wielkość, brak uciążliwości oraz usytuowanie z dala od obszarów zabudowy mieszkaniowej i zagrodowej, nie jest z natury inwestycją konfliktogenną. W obszarze do 1 km nie występuje jakakolwiek zabudowa ludzka i nie występują faktyczne interesy i dobra, które zakład mógłby naruszyć.
Występuje potencjalne ryzyko związane z obawami okolicznych mieszkańców o emisje odorowe, jakie często występują w zakładach podobnego rodzaju. W przypadku takich wątpliwości, Morpol S.A. zorganizuje otwarte spotkanie z zainteresowanymi mieszkańcami, w którym wyjaśni zakres planowanych prac i przestawi opis technologii produkcji, a także szczegółowo opisze działania układu dezodoryzacji powietrza technologicznego.
Sprawą budowy fabryki mają zająć się także radni gminy Ustka, bo na jej terenie ma powstać wytwórnia. Swój głos w sprawie zajmą do końca tego roku.