Większe opłaty za śmieci niesegregowane

1
190

smieci ustkaW przyszłym roku znacznie mogą wzrosnąć ceny opłat za odbiór śmieci niesegregowanych. Wszystko dlatego, że Urząd Miasta chce, aby mieszkańcy zaczęli segregować odpady. Obecnie opłata miesięczna przy odbiorze śmieci niesegregowanych wynosi 3, 5 zł. W przyszłym roku miałaby wzrosnąć do 5 zł. Cena za odbiór śmieci segregowanych ma zostać na poziomie 2, 5 zł.

Od lipca tego roku obowiązuje nowy system Gospodarowania Odpadami Komunalnymi. Funkcję odbiorcy odpadów przejął samorząd. On też nalicza opłaty za odbiór śmieci. W Ustce kwoty te naliczane są na podstawie zużytej wody. Jednym z głównych zadań nowego systemu było nakłonienie mieszkańców do większej segregacji śmieci. Zdaniem urzędników nie do końca się to udaje.

– Mieszkańcy powoli zaczynają segregować odpady, ale na zmianę potrzeba będzie lat – mówi Marek Kurowski, naczelnik wydziału Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska w usteckim Urzędzie Miasta – Ciągle są z tym w Ustce problemy. Dlatego chcemy zaproponować, aby w przyszłym roku opłata za odbiór śmieci niesegregowanych wzrosła do 5 zł. Może wtedy zachęcimy mieszkańców do większej segregacji. Natomiast w 2015 roku będziemy chcieli objąć również systemem większe instytucje typu szpitale, czy instytucje rządowe.

Kurowski powiedział nam również, że w przyszłym roku rozpoczną się kontrole sprawdzające, czy faktycznie osoby, które deklarują segregację śmieci taki podział prowadzą.

– Często docierają do nas informacje, że osoby, które płacą za śmieci segregowane nadal tego nie robią. Jeżeli wykryjemy to w czasie kontroli będziemy nakładać większe opłaty.

Kontrolowane mają być między innymi spółdzielnie mieszkaniowe, które już w większości zdeklarowały segregację śmieci, ale nie zawsze to robią. Problemem jest jednak to, że często brakuje pojemników na poszczególne odpady. Czasami nie ma również miejsca na ustawienie dodatkowych śmietników. Rozwiązaniem tego problemu ma być stworzenie w Ustce punktów selektywnej zbiórki odpadów, gdzie będzie można zdawać część śmieci. Obiekt jednak jeszcze nie powstały.

Hubert Bierndgarski

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

To jest mój testowy komentarz