Wydarzenia cykliczne w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Warto się wybrać!

0
318

Podczas pobytu w Trójmieście koniecznie trzeba odwiedzić gdański Teatr Szekspirowski. To wyjątkowe miejsce, w którym przez cały rok możemy liczyć na mnóstwo ciekawych wydarzeń kulturalnych.

Często odbywają się tam spektakle, koncerty czy wystawy. Jednym słowem, każdy znajdzie coś dla siebie. Ku uciesze fanów Teatru, co roku organizuje on imprezy cykliczne.

Tanecznym krokiem

„Rozkosz” to spektakl Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBRAK. Jeśli lubimy przedstawienia z przekazem, kochamy taniec i interesuje nas ludzka natura, powinniśmy wybrać się na tę sztukę. Aktorzy prezentują cały przekaz sztuki za pomocą ruchu, nie usłyszymy więc żadnych dialogów. Dzięki temu po obejrzeniu całości możemy niemal dowolnie interpretować ich występ. Nie jest to jednak proste zadanie. Niektóre sceny mogą szokować, inne z pewnością będą niełatwe w odbiorze. Mimo wszystko „Rozkosz” to spektakl, który po prostu warto zobaczyć.

Coś zagranicznego

W Teatrze Szekspirowskim cyklicznie odbywa się także Tydzień Austriacki. W czasie jego trwania możemy obejrzeć kilka spektakli. Jednym z nich jest „Siła przyzwyczajenia” w reżyserii André Hübner-Ochodlo. Cała akcja skupia się głównie wokół Carbaldiego, dyrektora prowincjonalnego cyrku. W ramach terapii lekarskiej codziennie grywa na wiolonczeli. Na pierwszy rzut oka wydaje się to całkiem normalne. Niestety tak nie jest. Obsesją dyrektora jest dążenie do perfekcji w każdej dziedzinie. To popycha go do nie do końca moralnych działań. Pośród swojej trupy cyrkowej sieje prawdziwy terror. Wykorzystuje podwładnych, zmusza ich do co wieczornych ćwiczeń „Pstrąga” Franciszka Schuberta. Przeważająca część cyrkowców poddaje się Carbaldiemu, jedynym buntownikiem jest Pogromca… To niesamowite widowisko może być swoistym ostrzeżeniem przed działaniem ludzi skłonnych do tyranii.

W ramach Tygodnia Austriackiego wystawiany jest również spektakl „Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady”. Jego tematyka jest nieco ciężka i przygnębiająca. Mówi on o pewnym smutnym wydarzeniu – mordzie na prawie dwustu żydowskich robotnikach w zamku baronowej Margit von Batthyany. Warto jednak zaznaczyć, ze reżyserka nie chciała zrekonstruować tych wydarzeń. W spektaklu usłyszymy świadectwa pięciu Posłańców, którzy opowiadają tę historię z własnej perspektywy. Obraz ten pokazuje, jak działa tak zwana pamięć zbiorowa i udowadnia, że niewygodną prawdę zawsze można ukryć bądź przeinaczyć.

Nie są to oczywiście wszystkie spektakle, które możemy zobaczyć podczas Tygodnia Austriackiego. Więcej opisów znajdziemy na stronie https://teatrszekspirowski.pl/trojmiejskie-atrakcje-wydarzenia-i-imprezy-kulturalne/

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments