Zdrowe i ergonomiczne stanowiska pracy – w zasięgu ręki

0
648

Ergonomiczne stanowisko pracy to nie tylko ukłon w stronę pracownika i jego zdrowia. To również ogromny plus dla prestiżu oraz wymierne korzyści dla firmy dbającej o ergonomię w biurze. To wreszcie wymóg prawny, do którego wcale nie tak trudno się zastosować.

Z badań przeprowadzonych przez Ergotest wynika, że ponad połowa (51,6%) stanowisk pracy w polskich firmach nie spełnia nawet podstawowych norm ergonomii i jest niezgodna z obowiązującymi wytycznymi BHP – co oznacza, że łamane jest prawo. Jedynie 2% wszystkich stanowisk spełnia wszystkie wymogi prawne i zalecenia ergonomii. To sytuacja wielce niekorzystna zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Osoba spędzająca długie godziny przy nieergonomicznym stanowisku pracy narażony jest na szereg dolegliwości i schorzeń, począwszy od bólu szyi, pleców (które następnie przeistaczają się w zwyrodnienia kręgosłupa), przez zespół cieśni nadgarstka po ból i drętwienie nóg.

Tymczasem urządzenie ergonomicznych stanowisk pracy nie musi kosztować wiele wysiłku. Wystarczy sprostać kilku wymogom, dzięki którym możliwe stanie się dostosowanie wysokości, układu i kształtu mebli do potrzeb pracownika – zamiast „dopasowania” pracownika do istniejących już mebli. Niezdecydowanym pomocą może służyć prezentacja ergonomicznych mebli biurowych. Ergonomiczne meble można zobaczyć z bliska w specjalnie przygotowanym salonie wystawowym firmy AJ Produkty.

Salon AJ Produkty – przekonaj się o wygodzie ergonomicznych mebli

Dnia 7 października br. odbyło się otwarcie salonu pokazowego w siedzibie firmy AJ Produkty w Redzikowie, w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, przy ul. Przemysłowej 8. Na ekspozycji można zobaczyć najważniejsze spośród 15 000 produktów z oferty firmy. Wśród nich znajdują się elementy wyposażenia biur, magazynów, przestrzeni przemysłowych, szatni oraz sal konferencyjnych i wykładowych. Salon otwarty jest dla wszystkich osób pragnących zapoznać się z ofertą firmy, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00–16:00. Warto odwiedzić to miejsce, jeśli szuka się inspiracji do ergonomicznego projektu stanowisk pracy w firmie czy nawet we własnym biurze domowym. Firma AJ Produkty współpracuje przy tworzeniu swoich mebli ze specjalistami europejskimi z zakresu projektowania, BHP i medycyny pracy. Rezultatem są interesujące, funkcjonalne rozwiązania, takie jak biurka z regulowaną wysokością blatu, umożliwiające wygodną pracę siedzącą, jak również stojącą, ergonomiczne podkładki, uchwyty do monitorów, podnóżki, odpowiednio ukształtowane krzesła i fotele biurowe, stołki, piłki balansujące i wiele innych rozwiązań, które pomogą stworzyć przestrzeń do pracy przyjazną pracownikowi.

Dlaczego warto zwracać uwagę na ergonomię?

Dbałość o ergonomię to przede wszystkim wyraz troski o zdrowie pracownika. Nawet niewłaściwa wysokość blatu biurka, siedziska krzesła oraz ustawionego na biurku monitora komputerowego mogą być przyczyną licznych, nierzadko bolesnych schorzeń. Wysokość blatu biurka powinna być dobrana tak, aby pracownik mógł swobodnie położyć dłonie i przedramiona na jego powierzchni, a kąt w zgięciu łokcia powinien wynosić wówczas 90–105°. Biurko z regulowaną wysokością blatu umożliwia swobodne dostosowanie mebla do wzrostu pracownika.

Regulowaną wysokość powinno mieć także krzesło biurowe. Najlepiej, aby jego oparcie dawało się odchylić delikatnie do tyłu. Powinno też być na tyle wysokie, by podpierało nie tylko odcinki lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa, ale także szyję, na której ból i zmiany zwyrodnieniowe pracownicy biurowi skarżą się bardzo często. Oparcie powinno być oczywiście wyprofilowane i odpowiadać swoim kształtem naturalnym wygięciom kręgosłupa. Krzesło powinno być także wyposażone w podłokietniki. Jego wysokość regulujemy tak, aby kąt w zgięciu uda wynosił 90°, a stopy swobodnie opierały się na podłodze. Bólom nóg pomoże zapobiec ergonomiczny podnóżek.

Bóle karku może zniwelować, oprócz odpowiedniego oparcia krzesła, również odpowiednie ustawienie monitora komputera. W przypadku urządzenia stacjonarnego monitor powinien mieć opcję regulacji ustawienia ekranu nie tylko w poziomie, ale i w pionie. Można też skorzystać z uchwytów na monitor. Jeśli pracownik korzysta z laptopa, powinien on stać na specjalnej podstawce. Górna krawędź ekranu monitora powinna znajdować się na wysokości linii wzroku i w odległości wyciągniętej ręki. Pamiętajmy też o ergonomicznych podkładkach pod mysz, dzięki którym można uniknąć dokuczliwego bólu ręki oraz rozwinięcia się zespołu cieśni nadgarstka.

A jaki jest zysk pracodawcy? Nie „tylko” zadowolony i zmotywowany pracownik, ale także jego wyższa wydajność – nie od dziś wiadomo, że praca komfortowych warunkach jest bardziej efektywna. Z badania Loudhouse przeprowadzonego na zlecenie firmy Fellows wynika, że aż jedna trzecia przebadanych pracowników musi brać urlopy z powodu problemów zdrowotnych, których przyczyną jest praca przy nieergonomicznym stanowisku. Przeciętnie badane osoby brały 15 dni wolnego. Niemal wszyscy badani zgadzają się, że komfort pracy podnosi ich ogólną jakość życia, a wygodna pozycja przy biurku pozwala im pracować wydajniej. Rozsądnemu pracodawcy nie potrzeba chyba lepszej zachęty!

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments