Zielone biura biurami przyszłości

0
345

„Zielone biura”, a zatem proekologiczne sprzyjają dobremu samopoczuciu, kreatywności, ale też dbają o środowisko naturalne. Stanowią kierunek, w jakim podążają zarówno architekci, jak i projektanci przestrzeni biurowych. Jakie elementy składają się na „zielone biura”?

Rosnąca świadomość na obszarze „work-life balance”, zmiana klimatu, zmiana pokoleniowa na rynku pracy – wszystkie te czynniki wymuszają na pracodawcach konieczność brania pod uwagę zarówno stanu środowiska naturalnego, jak również oczekiwań pracowników.

Jak wynika z raportu „Zdrowe zielone biura” (2018), zielone biuro, a zatem takie, które powstało w oparciu o nowoczesne, przyjazne środowisku technologie, zmniejsza negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko, podnosi komfort pracy , wpływa na produktywność pracowników, motywując ich do pracy i wysiłku.

Dla pracowników coraz ważniejsza staje się jakość przestrzeni, w której spędzają znaczną cześć swojego dnia. „Zielone biura” to z jednej strony liczne udogodnienia dla pracowników, z drugiej – niemałe oszczędności dla przedsiębiorstwa (zastosowane w nich rozwiązania wodo- i energooszczędne zmniejszają koszty eksploatacji). Potwierdzeniem wysokiej jakości obiektów biurowych w zakresie ich wykonania są certyfikaty LEED i BEEAM.

Certyfikat „Zielone Biuro” potwierdza natomiast spełnienie parametrów ważnych ekologicznie, wpływa na wzrost świadomości ekologicznej pracowników firmy, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji poprzez racjonalną gospodarkę surowcami, energią, wodą i odpadami.

Active design, czyli zdrowie i kondycja

Człowiek nie jest stworzony do długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Pozbawiony ruchu organizm męczy się, pojawiają się bóle kręgosłupa, mięśni, barków, rozdrażnienie, a poziom koncentracji spada. W rezultacie wykonywana praca nie jest efektywna, a zwolnienia lekarskie generują dodatkowe koszty.

Nowoczesne, proekologiczne biura odpowiadają na potrzeby współczesnego pracownika, dbając przy tym o jego zdrowie i aktywność fizyczną. To właśnie ta aktywność pobudza organizm do wytężonej pracy, nie obciążając go jednocześnie.

Biura urządzone zgodnie z koncepcją „active design” to rozmaite pufy i piłki, które służą do siedzenia obok tradycyjnych krzeseł biurowych, biurka z elektryczną regulacją wysokości blatu, by umożliwić pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, ergonomiczne fotele i regulowane krzesełka. Bogaty wybór takich mebli znajdziemy m.in. w ofercie firmy AJ Produkty.

„Active design” to również szatnie i natryski dla cyklistów oraz miejsca parkingowe dla rowerów. Obok klasycznych wiat i stojaków na rowery, AJ Produkty proponuje specjalne uchwyty rowerowe montowane, w zależności od potrzeb, nisko lub wysoko na ścianie. Wykonane z galwanizowanych rur stalowych stojaki można łatwo złożyć, co pomaga oszczędzać miejsce i sprawia, że doskonale sprawdzają się one w ciasnych przestrzeniach.

Szeroki dostęp do natury

Według raportu „Human Spaces: The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace”, w organizacjach, które oferują pracownikom zielone, doświetlone i inspirujące miejsca pracy, produktywność ludzi wzrasta aż o 15%.

„Zielone biura” umożliwiają użytkownikom szeroki kontakt z naturą, wprowadzając roślinność nie tylko do przestrzeni biurowej (w postaci ruchomych „zielonych” ścianek działowych, oczek wodnych, spływających kaskadą zieleni ścian), lecz również na dachy budynków biurowych. Zielone dachy, od lat popularne w USA, Niemczech czy Szwecji, zdobywają zainteresowanie również w Polsce.

Ich niewątpliwą zaletą jest to, że mają pozytywny wpływ na klimat w miastach, poprawiają bowiem jakość powietrza, zwiększają jego wilgotność i zmniejszają efekt miejskiej wyspy ciepła. Zielone dachy pełnią również funkcje termoizolacyjne i poprawiają akustykę budynku, tłumiąc hałas.

Biura zielone to nie chwilowy trend, lecz główny kierunek, w jakim podążać będą inwestorzy i pracodawcy. Lepsza jakość środowiska biurowego to również lepsza jakość wykonywanej w niej pracy i mniejsze koszty eksploatacji.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments