Znamy projekt przyszłorocznego budżetu Ustki

0
368

głosowanie_sesja_ustka70,9 mln zł dochodu i 73 mln zł wydatków. Deficyt miasta na poziomie 3,9 mln zł, który ma zmaleć do koło 1 mln zł. Tak wygląda projekt budżetu Ustki na 2014 rok. 15 listopada projekt trafił do miejskich radnych, którzy mają teraz czas na jego omówienie i uchwalenie.

Po pierwszych opiniach radnych można wnioskować, że jest to budżet realny do wykonania. Nie pozwala jednak na duży rozwój. Większość inwestycji planowanych w 2014 roku wykonana będzie bowiem z dotacji unijnych, z niewielkim wkładem własnym miasta.

– To jest stabilny budżet – mówiła na komisji gospodarczej Urszula Pietrasiewicz, skarbnik miasta Ustka – Gdybyśmy chcieli uwzględnić wszystkie wnioski naczelników wydziałów, radnych i mieszkańców, to budżet ten musiałby być większy o około 8 mln zł. Oczywiście nie stać na na takie wydatki, dlatego wiele z tych wniosków nie zostało uwzględnionych. W większości jednak, szczególnie wydatki, zostały zachowane na tegorocznym poziomie.

Największe dochody planowane są z podatków od osób fizycznych i przedsiębiorców. Łącznie w projekcie budżetu zaplanowano 23,7 mln zł dochodu. 5,3 mln to podatek od nieruchomości od osób prawnych i jednostek organizacyjnych a 2,2 mln zł to podatek od nieruchomości, od osób fizycznych.

Bardzo wysoko planowany jest w 2014 roku wpływ z opłaty uzdrowiskowej. Szacuje się, że wyniesie ona 1,3 mln zł i jest wzorowana na tegorocznym wpływie. Koleje 10,5 mln zł to część podatku dochodowego od osób fizycznych. Subwencja oświatowa przekazana Ustce przez rząd wyniesie 8,5 mln zł. Przeznaczona jest na 1463 uczniów. Miasto z własnej kasy do subwencji dołoży około 4,3 mln zł. Co daje ponad 50 procent otrzymanej subwencji oświatowej.

Dochody ze sprzedaży nieruchomości zaplanowano na poziomie 3 mln zł. Pod sprzedaż przygotowane są działki na ulicy Marynarki Polskiej , Słupskiej, Westerplatte i 11 Listopada. Do sprzedaży przygotowano również dwa lokale użytkowe.

– Rynek nieruchomości w naszym regionie jest ciężki i nie mamy w mieście atrakcyjnych nieruchomości – mówi Sylwia Brożek, naczelnik wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Ustce – Dlatego ostrożnie planowaliśmy sprzedaż nieruchomości. Udało się nam jednak przygotować kilka działek, co do których mamy pewność, że zostaną zbyte.

Grzegorz Koski, przewodniczący miejskiej komisji gospodarczej sugerował w czasie dyskusji, aby urzędnicy bardziej przykładali się do promocji gruntów, które są wystawione na sprzedaż.

– Wiele działek jest źle oznaczonych i nikt nie wie nawet, że są przygotowane do zbycia. Warto to zmienić – mówił na komisji Koski.

Dochody majątkowe, które można przeznaczyć na inwestycję wyniosą ponad 22 mln zł. Są to w większości środki unijne przekazane na budowę basenu rybackiego w usteckim porcie oraz na dokończenie remontu ulicy Westerplatte. Znajdują się tam również pieniądze na modernizację żurawika w zachodniej części portu. Miasto otrzyma również pół miliona złotych na rozpoczęcie prac projektowych dotyczących uzbrojenia usteckiej podstrefy Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– W tym roku na uzbrojenie strefy mieliśmy wydać ponad 3 mln zł, ale postanowiliśmy przełożyć same prace na 2015 rok – mówi Jan Olech, burmistrz Ustki – W przyszłym roku wydamy więc tylko około pół miliona złotych na projekty. Chcemy się dobrze przygotować do tej inwestycji.

Wśród wydatków największe kwoty wydane zostaną na oświatę. Łącznie będzie to ponad 16 mln zł. Na pomoc społeczną miasto wyda ponad 6,9 mln zł. 2 mln zł wydane zostanie na wywóz odpadów komunalnych od mieszkańców.

Na oczyszczanie miasta przeznaczono 970 tysięcy złotych (o 18 procent mniej niż w 2013 roku). O 10 procent natomiast zwiększą się wydatki na utrzymanie w mieście zieleni. Dom Kultury w Ustce oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Ustce otrzymają dotację na poziomie obecnego roku – to jest 475 tys. zł. Dodatkowo Dom Kultury otrzyma 90 tysięcy na prowadzenie Bałtyckiego Centrum Kultury.

O 100 tys. zł mniej z budżetu miasta otrzyma Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ustce. Łącznie będzie to 760 tys. zł. Drugie tyle OSiR musi wygospodarować z w czasie roku budżetowego z dzierżaw.

– Łącznie w przyszłym roku będzie ponad 100 tysięcy mniej dochodów – mówi Stanisław Podlewski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ustce – Na pewno jednak zrobimy wszystko, aby nawet przy mniejszych środkach liczba imprez nie zmniejszyła się.

Wśród inwestycji oprócz wymienionej już budowy basenu rybackiego, dalszej modernizacji portu w ramach ulicy Westerplatte i modernizacji żurawika portowego miasta wyda 1 mln zł na budowę ulicy Harcerskiej i Morskiej oraz 45 tys. zł na przygotowanie projektu modernizacji ulicy Klonowej. 100 tys. zł przeznaczono na iluminację budowanej kładki. W ramach tych pieniędzy zamontowany zostanie również monitoring oraz nowa kamera internetowa. Za 240 tysięcy planowana jest budowa kanalizacji sanitarnej na ulicy Sportowej, a za 250 tysięcy złotych budowa kolektora w ulicach Beniowskiego i Zaruskiego.

Na promocję miasta w 2014 (materiały poligraficzne, udział w imprezach targowych oraz organizację letnich imprez) miasto przeznaczy 850 tyś zł.

– To pieniądze podobne jak roku, które pozwolą nam na utrzymanie promocji miasta na podobnym poziomie. Na pewno wszystkie większe imprezy się odbędą – dodaje Jacek Cegła, naczelnik wydziału

Utrzymanie Urzędu Miasta w Ustce będzie kosztować 5,4 mln zł. To o 1 procent więcej niż w 2013 roku.

Radni w czasie pierwszej analizy budżetu wskazywali miejsca, w których miasto mogłoby jeszcze zwiększyć dochody.

– W Ustce jest ponad 1200 psów, ale tylko od około 300 właścicieli pobieramy podatek. – wyliczał radny Waldemar Sypiański – Może to nie są duże dochody, ale zawsze jakieś.

Grzegorz Koski wskazał natomiast, że urzędnicy powinni analizować sezonowe dzierżawy, bo wiele obiektów, już po sezonie, nadal stoi, ale nikt za nie nie płaci.

Projekt przyszłorocznego budżetu będzie omawiany jeszcze na grudniowych posiedzeniach komisji. Wtedy też mogą pojawić się bardziej konkretne pytania i propozycje.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments