Akcja ratownicza na Bałtyku

0
216
Akcja ratownicza na Bałtyku - ustka24.info
Akcja ratownicza na Bałtyku – ustka24.info

W piątek 20 marca, załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego z Darłowa udzieliła pomocy mężczyźnie.

[ads1]

Został on podjęty z jednostki pływającej „Amelia Bis” z Ustki, przetransportowany na ląd i przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego. W tym roku była to piąta akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.  W godzinach porannych dyżurna ratownicza służba operacyjna Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego otrzymała sygnał od Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego o potrzebie użycia śmigłowca do akcji ratowniczej. Z uzyskanych informacji wynikało, że pomocy potrzebuje mężczyzna, który stracił przytomność na jednostce turystyczno-wędkarskiej „Amelia Bis”. Jednostka ta znajdowała się około 30 mil morskich na północ od Darłowa. O godzinie 07:50 z lotniska 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie wystartował śmigłowiec ratowniczy Mi-14 PŁ/R pod dowództwem kpt. mar. pil. Wojciecha Wójcika. 22 minuty później śmigłowiec znalazł się w rejonie akcji, a załoga przystąpiła do podjęcia poszkodowanego mężczyzny na pokład maszyny. W tym celu na jednostkę został opuszczony ratownik medyczny. O godzinie 08:25 zakończono akcję podjęcia chorego i śmigłowiec obrał kurs na macierzyste lotnisko w Darłowie, lądując na nim po pół godzinnym locie. Mężczyzna, w stanie stabilnym i przytomny został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.

Skład załogi śmigłowca Mi-14 PŁ/R:

kpt. mar. pil. Wojciech Wójcik (dowódca załogi);

kpt. mar. pil. Sławomir Krzyszczak (drugi pilot);

chor. mar. Mirosław Baranowski (ratownik);

bosm. Adam Tepurski (technik pokładowy).

Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców Marynarki Wojennej uczestniczyły w 563 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 297 osobom.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments